Kako je propao ponos Jugoslavije: Gigant imao "grad" sa 22.000 radnika, a sada se jedva održava

Vreme čitanja: oko 1 min.

Nekadašnji gigant sa 22.000 radnika bio je poput malog grada

Foto: Shutterstock, Wikimedia/Stevan Kragujević

Fabrika Borovo, simbol predratnog Vukovara, osnovana je 7. juna 1931. godine na periferiji grada od strane češkog industrijalca Tomaša Bate. U početku je proizvodila sve potrebne materijale, od kože do gume, a kombinatska proizvodnja bila je ključ uspeha, priseća se 80-godišnji Ivan Hubalek, bivši rukovodilac u Borovu.

U fabrici problemi su eskalirali 1988. godine velikim štrajkom radnika, dok su prethodne krize, poput one iz 1971, rešavane intervencijama vlasti.

Nekadašnji gigant sa 22.000 radnika bio je poput malog grada, s pogonima širom Jugoslavije. Međutim, otvaranje tržišta i nemogućnost prilagođavanja promenama doveli su do pada.

- Naše cipele bile su visokog kvaliteta, ali svi su želeli moderne brendove poput Najka- kaže Hubalek.

Nakon rata, uprkos pokušajima obnove, fabrika nije povratila stari sjaj. Danas Borovo zapošljava 455 radnika, proizvodi oko 400.000 pari obuće godišnje i posluje s gubitkom od 1,4 miliona evra.

Ipak, Hubalek naglašava važnost sećanja na Borovo kao simbol velikih projekata i snova koji su nekada bili ostvarivi. Borovo je ostavilo neizbrisiv trag u razvoju Vukovara kao industrijskog grada, prenosi Poslovni.

(Telegraf Biznis)