Taksista odbio vožnju jer je mislio da neće dobiti bakšiš: "Zašto bih ja iz svog džepa pokrivao nečiju platu?"
Bakšiš je u SAD-u deo svakodnevnog života, a radnici na njega računaju kao na ključni deo svojih primanja. U restoranima je standard da se ostavlja 20% računa, bez obzira na kvalitet usluge, dok se u taksijima daje između 10 i 20%. Razlog tome leži u veoma niskim minimalnim platama za radnike koji primaju bakšiš – federalni minimum je samo 2,13 dolara po satu. U takvom sistemu, odbijanje davanja bakšiša smatra se nepristojnim, a radnici često mogu odbiti uslugu klijentima koji ga ne ostavljaju.
Na hrvatskom Redditu pojavila se objava o vozaču Ubera koji je navodno otkazao vožnju jer je procenio da neće dobiti dobar bakšiš. Bez obzira na to da li je priča istinita, bakšiš postaje sve značajniji i u Hrvatskoj. Od januara 2024. moguće je ostaviti bakšiš i putem kartice, a država je propisala neoporezivi godišnji iznos od 3.360 evra. Sve preko toga podleže porezu na dohodak.
Mišljenja građana o bakšišu su podeljena. Jedni smatraju da je to dodatni način da se nagrade trud i ljubaznost, posebno u restoranima i kafićima, dok drugi ističu da su poslodavci ti koji bi trebalo da adekvatno plate svoje radnike.
- Zašto bih ja iz svog džepa pokrivao nečiju platu? Ako je posao loše plaćen, neka ga zamene boljim - piše jedan komentator.
Takođe, mnogima smeta što se opcija za bakšiš automatski pojavljuje na POS uređajima prilikom plaćanja karticom.
- Kako da ostavim bakšiš unapred, a da nisam siguran da će usluga biti zadovoljavajuća? - pita se jedan korisnik.
Kritike se često odnose i na američki sistem, koji mnogi smatraju nepravednim.
- Amerikanci su opsednuti bakšišem, i to nema smisla. Njihovih standardnih 20% je previše – radnici treba da imaju poštenu platu, a ne da zavise od dobre volje mušterija.
S druge strane, postoje i oni koji brane praksu davanja bakšiša, smatrajući je motivacijom za pružanje bolje usluge. Neki vozači taksija ističu da opcija unapred dogovorenog bakšiša može pomoći u situacijama kada klijenti naručuju vožnje izvan grada ili na nepristupačnim lokacijama.
Iako je ovakva praksa u SAD-u deo svakodnevice, mnogi se u Hrvatskoj i regionu nadaju da ovakva "kultura bakšiša" neće zaživeti u potpunosti. Različita mišljenja pokazuju da je pitanje bakšiša mnogo složenije od jednostavnog izraza zahvalnosti za dobro obavljen posao.
(Telegraf Biznis/Dnevno.hr)