Bajatović predviđa energetske poremećaje u Evropi, evo kako će se to odraziti na cene u Srbiji
Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je danas da Srbija ima redovno i stabilno snabdevanje gasom, da će cene za domaćinstva ostati ista, dok će za privredu, zbog rasta cena na berzi, biti nešto povećane.
Bajatović je na RTS naveo da se trenutno povlači 11 miliona kubnih metara gasa preko Turskog, odnosno Balkanskog toka i dodao da su to direktne isporuke iz Rusije gasa.
- Mogle bi biti i veće, ali u ovom momentu nema potrebe. Ne moramo da brinemo do kraja grejne sezone, gasa imamo i više nego dovoljno. Mi smo se dobro pripremili. Imamo u Mađarskoj 100 miliona metara kubnih zaliha i povlačimo po potrebi. Ima 353 miliona metara kubnih ruskog gasa u Banatskom dvoru i ima 333 miliona metara kubnih srpskog gasa, onog koji smo mi već platili. Trenutno iz Banatskog dvora povlačimo milion i po metara kubnih ruskog gasa, Banatski dvor ne diramo, 100 miliona u Mađarskoj ne diramo, osim ako je baš jako hladno kao što je sada - rekao je Bajatović.
Navodeći da Srbija može da ima do dva miliona kubnih gasa do kraja sezona, Bajatović je naveo da se povlači do dva miliona metara kubnih iz Azerbejdžana.
- Srbiji može kada je hladno da isporuči 19 miliona metara kubnih dnevno, a ako treba i 21 milion metara kubnih. Naša procena je da eventualni pikovi koji se budu javili u Srbiji zbog povećane industrijske potrošnje mogu biti do 17 miliona metara kubnih i mi nemamo nikakav problem - rekao je.
Kada je reč o situaciji sa gasom u svetu, pre svega Evropi direktor "Srbijegasa" kaže da Amerikanci sada zauzimaju veći deo evropskog tržišta.
- Isporuke u Evropi su 10 odsto manje. Interesantno je da iako se ne povlači ruski gas iz cevi, značajno su se povećale isporuke ruskog gasa iz LNG. Amerikanci sada zauzimaju veći deo evropskog tržišta, skladišta gasa se brzo prazne pre svega zbog elektrana, jer zelena energija nije dovoljna - kaže Bajatović.
On je rekao da se evropska solidarnost i nije baš pokazala na delu.
- Biće raznih energetskih poremećaja. Mi imamo ozbiljne zahteve iz Evrope da se gas transportuje Balkanskim tokom, Mađarska povlači već velike količine. Mi trenutno povlačimo 11 miliona kubnih metara dnevno preko Balkanskog toka, a možemo i 13 - ističe Bajatović.
Bajatović je naveo da sve što može da se proizvede Azerbejdžan prodato je godinama u napred.
- Svi traže ugovore na 15 godina, inače niko ne bi pravio gasovode. Gasa ima, ali ga treba proizvesti, a nema ni dovoljno brodova za transport. Pitanje finansisjskih sankcija koje su uvedene Rusiji stvorio je problem plaćanja gasa. Mi imamo neke modalitete, i uspeli smo da platimo ono što smo uzeli. Gasa imamo, čak i viška - zaključio je Bajatović.
(Telegraf Biznis/Tanjug)