Koja su najtraženija zanimanja i koje plate dominiraju tržištem rada u Srbiji? Ovo su svi detalji
U Srbiji je prethodnu godinu obeležila stabilnost na tržištu rada, ali je deficit radne snage nastavio da pogađa zanatski sektor, a bilo je i malo oglasa za osobe sa invaliditetom, pokazuje istraživanje Infostuda.
Na tržištu rada u Srbiji, ukupno je objavljeno 73.732 oglasa za posao, što je za svega 0,7 odsto više nego u 2023. godini, navodi Infostud.
Ovaj blagi rast ukazuje na odsustvo velikih promena, ali i na kontinuitet u potražnji za radnicima.
Tokom godine osećala se najizraženija potreba za frizerima, zidarima, autolimarima, limarima, armiračima, pekarima, metalostrugarima, mesarima, kozmetičarima, vodoinstalaterima i kuvarima.
Sva ova deficitarna zanimanja omogućavala su zarade koje su najmanje bile u rangu prosečne plate na republičkom nivou, dok su pojedini oglasi nudili čak i do 3.000 evra za određene pozicije.
Ove brojke ukazuju na veliku potražnju i spremnost poslodavaca da značajno plate retke i potrebne veštine.
Nažalost, inkluzivnost je ostala izazov za tržište rada u Srbiji.
Osobe sa invaliditetom imale su na raspolaganju svega 4.918 oglasa, što čini samo pet odsto ukupne ponude.
Ovi podaci ukazuju na potrebu za jačanjem napora kako bi se inkluzivnost podigla na viši nivo i stvorile ravnopravnije mogućnosti za sve.
Tržište rada isticalo je nekoliko ključnih oblasti koje su tradicionalno u vrhu po broju oglasa.
Na samom vrhu nalaze se Trgovina/Prodaja, Proizvodnja, Uslužni sektor i zanati, Ugostiteljstvo i IT sektor.
Najtraženije pozicije tokom godine odražavale su činjenicu da su poslodavci u većoj meri tražili radnike sa srednjom stručnom spremom.
Među njima su se izdvajali administrativni radnici, higijeničari, komercijalisti, konobari, magacioneri, kuvari, prodavci, radnici u proizvodnji, telefonski operateri i vozači.
Ove pozicije ukazuju na značaj sektora koji podržavaju svakodnevne poslovne aktivnosti i osiguravaju njihovu nesmetanu realizaciju.
Kada govorimo o najtraženijim pozicijama, poslodavci su tokom 2024. godine nudili zarade koje su značajno varirale u zavisnosti od radnog mesta i sektora.
Najvišu prosečnu zaradu ostvarivali su limari, sa 176.000 dinara, što ih stavlja na vrh liste.
Sa druge strane, vozači su imali prosečnu platu od 120.000 dinara, što ih takođe svrstava u grupu visoko plaćenih zanimanja.
Komercijalisti su mogli da očekuju zarade od 110.000 dinara, dok su kuvari prosečno zarađivali 105.000 dinara.
Telefonskim operaterima nuđeno je u proseku 100.000 dinara, a radnicima u proizvodnji i magacionerima 79.000 dinara i 74.000 dinara.
Na donjem delu najtraženijih zanimanja nalaze se administrativni radnici, koji su prosečno mogli da ostvare 77.000 dinara, prodavci sa prosečnom zaradom od 70.000 dinara i higijeničari, sa najnižom prosečnom platom od 66.000 dinara.
Razlike u visini plata reflektuju različite zahteve i specifične veštine potrebne za obavljanje ovih poslova, ali i tržišne uslove koji diktiraju vrednost pojedinih zanimanja.
Za mlade ljude koji tek ulaze na tržište rada, 2024. godina donela je značajan broj prilika.
Naime, čak 17.329 oglasa bilo je namenjeno mladima, što predstavlja 23.5 odsto ukupnog broja. Ovi oglasi nudili su šansu za sticanje prvih radnih iskustava i ulazak na tržište rada.
(Telegraf.rs/Tanjug)