Stanojević: Uskoro i primanje i slanje novca preko Viber aplikacije
Građani Srbije su u 2024. obavili više od 87 miliona transakcija u jedinstvenom sistemu za instant plaćanje i pošto takav način plaćanja beleži rast od 30 odsto u odnosu na prošlu godinu Narodna banka Srbije nastavlja da uvodi novine i zajedno sa kompanijom Viber radi na implementaciji dva nova servisa za plaćanje i prenos novca, izjavio je danas šef Odseka za poslovnu podršku i razvoj novih proizvoda i servisa u NBS Aleksandar Stanojević.
- NBS operator je šest platnih sistema, a jedan od njih je sistem za instant plaćanje koji je potpuno nov i ima potpuno novu inovativnu infrastrukturu koja daje mogućnost da se implementira niz novih servisa - rekao je Stanojević za Tanjug.
Naglasio je da je upravo tu mogućnost prepoznala kompanija Viber sa kojom NBS ima stratešku saradnju i sa kojom je krenula u implementaciju dva nova servisa povezana sa aplikacijom Viber - za plaćanje i prenos novca.
Prema rečima Stanojevića, jedan način plaćanja je P2P plaćanje, odnosno prenos sredstava putem Viber aplikacije sa računa platioca na račun primaoca.
To će, kako naglašava, funkcionisati tako što korisnik putem aplikacije Viber, samo na osnovu mobilnog broja inicira transakciju u nameri da sredstva prenese željenom primaocu.
Takođe, transakcija će moći će da se inicira putem zahteva za plaćanje - request-to-pay.
- Onaj ko želi da primi novac može putem Viber aplikacije da pošalje zahtev platiocu sa pitanjem da li želiš da mi preneseš 1.000 dinara - kazao je Stanojević i dodao da će se na jedan link aktivirati prenos sredstava sa aplikacije mobilnog bankarstva, putem usluge prenesi primaocu plaćanja.
Druga mogućnost će, kako kaže, biti prihvatanje instant plaćanja na prodajnim mestima.
"To podrazumeva da će svaki korisnik, bez obzira da li je pravno ili fizičko lice ili preduzetnik koji ima prava da obavlja prodaju roba i usluga, moći putem Vibera da prihvata instant plaćanje", kazao je Tanjugu šef Odseka za poslovnu podršku i razvoj novih proizvoda i servisa u NBS.
Stanojević je naglasio da će aplikacija Viber biti samo tehničko rešenje, putem koje će korisnici moći da iniciraju transakcije, odnosno da prihvataju instant plaćanje, dok će se sama transakcija realizovati kroz sisteme banaka putem instant plaćanja i pružalac te platne usluge će biti banka, izdavalac, odnosno banka prihvatilac.
- Takozvana P2P plaćanja, odnosno prenos sredstava sa računa platioca na račun primaoca veoma su popularna usluga u svetu. Viber kao globalna aplikacija koja praktično postoji na svim tržištima u skladu sa lokalnom regulativom implementira različite načine plaćanja kroz Viber Pay aplikaciju, odnosno kroz Viber aplikaciju - rekao je on.
Kod nas će, dodaje, plaćanje putem aplikacije Viber biti samo tehničko rešenje kroz koje će korisnici moći da iniciraju transakciju.
Uvereni smo da će se usluga biti jako korišćena pošto u Srbiji svaki korisnik mobilnog telefona ima instaliranu i Viber aplikaciju.
Podsetio je da je nakon implementacije Instant plaćanja Narodna banka Srbije u saradnji sa bankama implementirala nekoliko servisa odnosno mogućnost instant plaćanja.
Pored toga implementirano je, kako kaže, i plaćanje računa putem skeniranja NBS IPS QR kodu što je veoma popularna usluga, jer svaki račun u Srbiji ima i QR kod na sebi.
- Cilj je da svaki račun i faktura bez obzira ko ga izda dobije na NBS IPS QR kod na sebi da bi korisnici mogli da plaćaju na tako jednostavan način. Dodatno je implementirano plaćanje na fizičkim internet prodajnim mestima. To je mogućnost da putem skeniranja ili pokazivanja NBS IPS QR koda na prodajnom mestu izvršite plaćanje gde se u nekoliko sekundi, novac prebacuje sa računa platioca na račun tog trgovca primaoca plaćanja i usluga - rekao je Stanojević.
Najviše se, kaže, koristi usluga skeniranja na NBS IPS QR kodu i broj transakcija svakodnevno raste, kao i broj prihvatnih mesta.
- Kada uporedimo 2024. i 2023. godinu rast broja izvršenih transakcija i instant plaćanja je preko 30 odsto - kazao je Stanojević.
Dodaje da NBS neprekidno radi na razvoju i implementaciji kako bi broj transakcija rastao.
Očekujemo da se uskoro implementira i usluga prodaje na rate, odnosno plaćanja na rate putem instant plaćanja i usluga podizanja gotovine uz kupovinu iako to nije bezgotovinska transakcija i podizanje gotovine na bankomatu, rekao je Stanojević.
Prema njegovim rečima, najvažnije je to što infrastruktura za instant plaćanje daje mogućnost razvoja različitih novih servisa, tako da ćemo sigurno imati dosta novina.
Što se tiče broja transakcija izvršenih u Sistemu za jedinstveno plaćanje, u 2024. godini je izvršeno više od 87 miliona transakcija, rekao je on i naglasio da su to transakcije izvršene u sistemu koji podrazumeva da banka platioca i primaoca plaćanja nije ista.
- Zato na tu cifru treba dodati i nekih 20 odsto transakcija koje se izvršavaju u okviru jedne banke. Tako da možemo da kažemo da je izvršeno negde oko 100 miliona transakcija u 2024. godini, što je zaista veliki broj transakcija, što pokazuje da instant plaćanje polako, ali sigurno, postaje dominantan bezgotovinski platni instrument na našem tržištu kazao je on.
Podsetio je da instant plaćanje jedan od najsavremenijih platnih instrumenata.
Naglasio je da su kod primene uključeni svi najsavremeniji sigurnosni standardi i metode koje postoje, tako da je instant plaćanje jedan izuzetno siguran platni instrument.
Stanojević je rekao da se kod instant plaćanja ne koriste osetljivi podaci o platnom instrumentu ili korisniku, tako da ga je veoma teško zloupotrebiti.
(Telegraf.rs/Tanjug)