Radnici u Nemačkoj trpe posledice ako zakasne na posao zbog lošeg vremena: "Ko ne radi, nema pravo na platu"
Srećni su oni koji mogu udobno raditi iz svoje kuće kada pada sneg ili je led na putu, pa ne moraju da voze automobil ili bicikl do posla. Međutim, ne mogu svi raditi od kuće, čak ni kada su vremenski uslovi nepovoljni i putevi klizavi.
Koja prava imaju radnici u Nemačkoj u slučaju ekstremnih vremenskih uslova, poput obilnog snega ili poledice, saznajte u nastavku.
Imate li pravo raditi od kuće kada pada sneg?
- Rad od kuće je dozvoljen samo uz saglasnost poslodavca - kaže specijalizovana advokatkinja za radno pravo, Natali Obertur iz Kölna.
Zaposleni bi trebalo da razgovaraju sa svojim nadređenima o tome da li je rad od kuće moguć. Prema sindikatu Verdi, svako ko zakasni na posao ili se jednostavno ne pojavi na radnom mestu tokom snežnih padavina, može očekivati umanjenje plate.
Situacija je drugačija, navodi Verdi, ako poslodavac zaposlenom obračunava prekovremeni rad. U tom slučaju, propušteni sati se beleže kao negativni i mogu se nadoknaditi kasnije.
Možete li zakasniti u kancelariju zbog snega?
- Ako postoji fleksibilno radno vreme, kašnjenje se može nadoknaditi. U suprotnom, neće biti naknade za propušteno vreme - objašnjava Natali Obertur.
Generalno, poslodavac ima pravo da izda opomenu zbog kašnjenja, jer je zaposleni odgovoran za pravovremen dolazak na posao. Preporučuje se da krenete ranije i budete pažljivi tokom puta.
Može li poslodavac uskratiti platu zbog kašnjenja?
Kašnjenje ili odsustvo sa posla obično može imati neprijatne posledice. Ko ne radi, nema pravo na platu. Nije bitno da li je zaposleni odgovoran za situaciju ili su razlog spoljašnji faktori, poput snežnih padavina, poledice, oluja ili poplava.
Prema nemačkom radnom zakonodavstvu, poslodavac može uskratiti platu za propušteno vreme. Pravo na kontinuirano isplaćivanje plate u slučaju "privremene nesposobnosti" bez sopstvene krivice, prema članu 616 nemačkog Građanskog zakonika (BGB), uglavnom se ne primenjuje u zimskim uslovima.
Da li su opomene opravdane?
Neočekivani sneg nije dovoljan razlog za izbegavanje opomene, osim ako zaposleni ne kasni redovno uz izgovor "zatrpao me je sneg“.
A šta ako čak i meteorološka služba savetuje da ne izlazite iz kuće zbog ekstremnih uslova?
U tom slučaju, svako mora sam da odluči da li će ići na posao ili ne. Ipak, čak i tada poslodavac može uskratiti platu.
Ko pokriva troškove u slučaju nezgode na putu do posla?
- Ako na putu do posla, odnosno na direktnoj ruti između kuće i radnog mesta, dođe do saobraćajne nezgode, to se smatra "nezgodom na putu do posla" i osiguranje od odgovornosti poslodavca pokriva te slučajeve - ističe Savez nemačkih sindikata (DGB).
Oni koji putuju pešice ili biciklom takođe su osigurani u slučaju nezgoda na poledici na direktnoj ruti između kuće i posla.
Šta se dešava u slučaju materijalne štete ili povrede?
Zakonsko osiguranje od nezgoda pokriva samo troškove lečenja i nadoknadu za gubitak zarade ili invalidsku penziju, ako su ispunjeni uslovi.
Šteta na imovini, poput automobila, nije pokrivena ovim osiguranjem. Ni u ovom slučaju poslodavac obično ne može biti odgovoran.
Dobro je znati: Nakon nezgode na putu do posla, radnici bi trebalo da obaveste poslodavca. Nemačko socijalno osiguranje od nezgoda (DGUV) naglašava važnost prijave ovakvih slučajeva.
Ako nezgoda dovede do nesposobnosti za rad duže od tri dana, kompanija je dužna da je prijavi nadležnom strukovnom udruženju ili fondu za osiguranje od nezgoda.
Kog lekara treba posetiti u slučaju nezgode?
Ako se povredite u nezgodi, važno je posetiti lekara koji je specijalizovan za ovakve slučajeve. Ovi lekari koordiniraju dalji tok lečenja i podnose izveštaj osiguravatelju.
Spisak lekara možete pronaći na sajtu DGUV-a. U hitnim slučajevima, lekar opšte prakse može biti opcija za početni pregled.
(Telegraf Biznis/Fenix)