Sprema li se jedna od najvećih evropskih transakcija godine? Češki milijarder mogući kupac nemačkog Uniper-a

V. K.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto-kolaž: Shutterstock, Radek Vebr / MFDNES + LN / Profimedia

Češki milijarder Daniel Kretinski jedan je od potencijalnih kupaca sa kojima je Berlin u kontaktu radi prodaje nemačkog državnog energetskog preduzeća Uniper, izjavile su tri osobe upoznate as tim pitanjem.

Nemačka vlada potrošila je 13,5 milijardi evra na spašavanje Unipera, što ga čini jednim od najvećih korporativnih spašavanja u zemlji.

Prethodno su izvori naveli da su među zainteresiranim stranama i njujorški investicijski fond Brookfield, norveška kompanija Equinor kao i Abu Dhabijeva TAQA .

Češka energetska holding kompanija EPH, većinski u vlasništvu investicijskog fonda Daniela Kretinskog EPCG,  " učestvuje u procesu", izjavio je jedan od izvora, želeći da ostane anoniman jer su pregovori poverljivi, piše Rojters.

EPH i Uniper odbili su da komenatišu.

Portparol nemačkog Ministarstva finansija, koje upravlja državnim udelom u Uniperu, rekao je samo da Berlin razmatra sve mogućnosti za smanjenje svog udela, no da još nije donesena odluka o vremenskom okviru i strukturi prodaje.

Berlin razmatra prodaju svog 99,12 postotnog udela u Uniperu, koji je nacionalizovan tokom energetske krize u Europi 2022. godine. Prema izvorima upućenima u planove, opcije uključuju delimičnu ili potpunu prodaju udela. Trenutna vrednost Unipera iznosi 19 milijardi evra, što znači da bi prodaja mogla biti jedna od najvećih evropskih transakcija 2025. godine, iako bi se, prema rečima izvora, prodaja verovatno obavila uz popust.

To bi takođe bila najveća ‘meta’ koju je Kretinski do sada preuzeo, iako je moguće da bi EPH mogao sarađivati sa partnerom.

Sveobuhvatan nadzor

EPH je 2019. godine kupio određenu Uniperovu imovinu u Francuskoj i dobro je upoznat sa nemačkim energetskim sektorom, budući da je 2016. godine kupio lokalne termoelektrane na lignit švedske kompanije Vattenfall.

Investicione kompanije u Nemačkoj pod kontrolom Kretinskog takođe poseduju petinu odseka za čelik kompanije Thyssenkrupp i 45,62 odsto kompanije Metro.

Nemačka vlada potrošila je 13,5 milijardi evra na spašavanje Unipera, što ga čini jednim od najvećih korporativnih spašavanja u zemlji.

Svaka transakcija vezana uz Uniper, kao kritičnu infrastrukturu, bit će podvrgnuta sveobuhvatnom regulatornom nadzoru, izjavile su dvije osobe. Berlin može kritički pregledati, pa čak i blokirati, svaki pokušaj kupovine više od 10 odsto nemačke energetske imovine od strane kupaca izvan EU-a.

Uniper je prošle godine osiguravao otprilike četvrtinu ukupne potrošnje plina u Nemačkoj i najveći je operater skladišta plina u zemlji. Takođe upravlja gotovo četvrtinom tzv. sistemski relevantnih kapaciteta električne energije u Nemačkoj koji se moraju držati u rezervi kako bi se osigurala stabilnost snabdevanja.

Prema sporazumu o spašavanju s Evropskom komisijom, Berlin mora da smanji svoj udeo u Uniperu na najmanje 25 odsto plus jednu deonicu do 2028. godine. U međuvremenu, Uniper mora prodati određenu imovinu, uključujući termoelektranu na ugalj Datteln, do kraja 2026. godine.

Od deset zahteva za prodajom imovine koje je Brisel izdao u decembru 2022. godine, Uniper je do sada dovršio sedam, prenosi Poslovni Dnevnik.

(Telegraf Biznis)