Italija zaustavila nuklearne reaktore 1987. godine na osnovu referenduma: Sada ih vraća u funkciju
Italija želi da do kraja 2027. finalizira planove i zakone koji bi omogućili povratak na proizvodnju nuklearne energije nakon više od četiri decenije, rekao je italijanski ministar za energetsku bezbednost i životnu sredinu Đilberto Piketo Fratin u danas objavljenom intervjuu za poslovni časopis Il Sole 24 Ore.
Italija je zaustavila nuklearne reaktore na osnovu referenduma koji je sproveden 1987. godine nakon katastrofe u Černobilju godinu dana ranije.
U 2011. su građani ove zemlje potvrdili ovu odluku na još jednom referendumu, ali sadašnja italijanska vlada koju predvodi Đorđa Meloni saopštila je prošle godine da planira da usvoji zakon za povratak na nuklearnu energiju koja bi se ovog puta proizvodila iz malih modularnih reaktora (SMR).
Veruje se da su ovi reaktori jedinstveni i jeftiniji za izgradnju i instalaciju. Zbog njihove manje veličine, moguće je instalirati SMR na lokacijama koje nisu pogodne za veći reaktor. Takođe su znatno jeftiniji i brži za izgradnju od konvencionalnih reaktora i mogu se postepeno graditi kako bi se zadovoljila rastuća potražnja za energijom na lokaciji.
- Italija je spremna da se vrati nuklearnoj energiji, što je ključni izbor i neće zameniti obnovljene izvore energije, već ih dopuniti - naveo je Piketo.
Prema njegovim rečima, povratak na nuklearnu energiju je potez koji Italija ne može više da odlaže, prenosi portal Oilprice.
Prošle godine, Piketo je rekao da Italija pregovara sa nekoliko kompanija, uključujući američki Vestinghause i francuski EDF, o saradnji u oblasti nuklearne energije.
- Obim ulaganja u nuklearnu energiju zahteva saradnju sa nekoliko međunarodnih igrača - rekao je Piketo novinarima.
(Telegraf Biznis/Tanjug)