Poskupljuju cigarete u Srbiji: Ova paklica će sada koštati čak 650 dinara

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto-kolaž: Shutterstock, A. Nalbantjan

Pušače u Srbiji od 27. januara očekuje novo poskupljenje cigareta, a prva u nizu kompanija koja je podigla cene jeste Japan Tobacco International. Ova kompanija, sa fabrikom u Senti, povećala je cenu paklice za 10 dinara, što je direktna posledica rasta akciza propisanih Akciznim kalendarom.

Naime, specifična akciza na duvanske proizvode uvećana je za 1,71 dinar i sada iznosi 101,12 dinara po paklici. Ovo povećanje odobrila je Vlada Srbije na svojoj poslednjoj sednici, čime je praktično dala zeleno svetlo za poskupljenje cigareta. Uz specifičnu akcizu, na cenu cigareta se zaračunava i proporcionalna akciza od 33 odsto, kao i PDV, što dodatno utiče na krajnju cenu.

Posle ove korekcije, cene cigareta Japan Tobacco International kretaće se u rasponu od 370 do 650 dinara, zavisno od brenda. Očekuje se da će i ostali proizvođači cigareta u Srbiji u narednim danima takođe podići cene, prateći trend rasta akciza. Prema Zakonu o akcizama, svako povećanje cena mora biti odobreno od strane Vlade Srbije.

Ovo januarsko poskupljenje samo je prvo u nizu, jer Akcizni kalendar predviđa još jedno povećanje akciza u julu ove godine. Ovakav trend će se nastaviti sve do kraja 2025. godine, kada Srbija treba da uskladi svoje akcizne politike sa standardima Evropske unije. Cilj je da se dostigne minimalna akciza od 90 evra na 1.000 cigareta, što je u ovom trenutku nešto više od iznosa koji se primenjuje u Srbiji.

Poskupljenje duvanskih proizvoda neće zaobići ni one koji su prešli na alternativne načine konzumiranja nikotina. Tako će i tečnost za punjenje elektronskih cigareta poskupeti, sa sadašnjih 10,46 dinara po miligramu na 11,62 dinara.

Pored toga, akcize će biti uvećane i na nesagorevajući duvan, kao i na nikotinske vrećice, popularno nazvane "snus". Ovo je deo šire strategije usklađivanja akcizne politike sa EU direktivama, koje imaju za cilj smanjenje potrošnje duvana i zaštitu javnog zdravlja.

Iako je rast cena duvanskih proizvoda nepopularna mera, ona ima višestruki značaj. Pre svega, doprinosi povećanju budžetskih prihoda, što omogućava finansiranje javnih usluga i investicija. S druge strane, više cene cigareta i drugih duvanskih proizvoda mogu destimulisati pušenje, posebno među mladima, i time doprineti smanjenju negativnih posledica po zdravlje stanovništva.

U svakom slučaju, jasno je da će pušači u Srbiji u narednom periodu morati da izdvajaju više novca za svoju naviku. Ostaje da se vidi da li će ova poskupljenja imati efekta na smanjenje broja pušača i koliko će doprineti ostvarenju ciljeva definisanih Akciznim kalendarom, objavljeno je u Službenom glasniku.

(Telegraf Biznis)