"Trudimo se da radimo za boljitak Srbije, borimo se za povećanje plata i penzija"

D. J.
Vreme čitanja: oko 6 min.

Foto: Tanjug/Rade Prelić

Prvi potpredsednik vlade i ministar finansija, Siniša Mali, izjavio je jutros da političari iz bivše vlasti polako, ali sigurno, preuzimaju studentske proteste u Srbiji.

On je govoreći o sinoćnim protestima i blokadama mostova u Novom Sadu istakao da su studenti u svojim zahtevima imali dobru nameru, ali da proteste sada preuzimaju oni koji žele nasilno da dođu na vlast.

- Videli ste juče i Miloša Jovanovića, Dragana Đilasa i Mariniku Tepić i Lazovića. Videli ste juče i novu stranku Dragana Bjelgrlića - Proglas - rekao je Mali gostujući na TV Prva.

Mali je dodao da su na jučerašnjem skupu bili i predstavnici Junajted grupe Dragana Šolaka, kao što su Ivan Ivanović i Zoran Kesić.

Takođe, Mali je ukazao i da je bivša rektorka Beogradskog univerziteta Ivanka Popović ranije rekla da su studenti dovoljno uradili i da sada to treba od njih da se preuzme.

On je istakao da postoji razlika između "onih koji žele da blokiraju Srbiju i koji organizuju protivustavne i protivzakonske blokade", i sa druge strane, Srbije koja se "trudi da radi, da se bori za veće plate i penzije".

- To je taj rad, u odnosu na nerad koji pokazuje ova druga strana - rekao je Mali.

Ocenio je da na studentskim protestima održanim u poslednjih nekoliko dana "nema empatije", kao i da vlada "karnevalska atmosfera".

- To je neka karnevalska atmosfera, prasići, jaganci, muzika. Da li se na takav način oslikava tragedija koja je bila u Novom Sadu pre tri meseca? S druge strane, kada pogledate politiku predsednika Vučića, on je posetio pre dva dana i povređenog dečaka Vukašina, obišao je porodice nastradalih, pomažemo koliko možemo i to građani Srbije vide. To je još jedna razlika između onih koji bojkotuju Srbiju ili pokušavaju da je vrate u prošlost i predsednika i nas koji pokušavamo da idemo dalje - rekao je Mali.

Naveo je da je još jedna razlika između dve strane "briga o ljudima".

- Pokazujemo brigu o ljudima, želimo da čujemo njihove probleme, da vidimo kako da ih rešimo, da na neki način unapredimo njihov život, kvalitet života. S druge strane, imate ljude koji se bave svojim partikularnim političkim interesima, kako da preko ulice dođu na vlast, kako da zloupotrebe tragediju i to je još jedna razlika - rekao je Mali.

Ističe da jedna strana sve vreme poziva na dijalog, dok sa druge strane postoje pozivi na bojkot i nasilno preuzimanje vlasti.

To su te razlike i kontrasti, naglasio je Mali.

On je rekao da poštuje to što su studenti, kako kaže, bili principijalni u svojim zahtevima.

- Ono što mi je drago, oni su bili principijalni. To ne možete da im oduzmete. Imali su četiri zahteva, nisu menjali četiri zahteva, nisu ulazili u politiku i to je po meni fer i korektno...a s druge strane, vidite ove koji hoće i kojima je politika samo da iskoriste i zloupotrebe tragediju - rekao je Mali.

Naglasio je da polako, ali sigurno, ti koji hoće nasilno da dođu na vlast, preuzimaju te proteste, što je možda najvidljivije bilo juče u Novom Sadu.

On je ponovio da su ispunjena sva četiri zahteva studenata i istakao da Srbija nije u jednostavoj situaciji, te je zamolio da se uspostavi dijalog na pravi način.

Mali se osvrnuo i na dvodnevnu posetu predsednika Srbije Aleksandra Vučića Rasinskom okrugu i razgovore koje je tamo imao sa građanima i rekao da je to osnova i suština politike koju vodi Srpska napredna stranka, a to je briga o ljudima.

- Predsednik je na pravi način pokazao suštinu naše politike, u protekla dva dana - zaključio je Mali.

On je istakao da se na Srbiju vrše pritisci i spolja i iznutra i da bi trebalo uspostaviti dijalog, ali na pravi način, kao i da kada dođe do krize mora da se sedne za sto i vidi šta i kako dalje.

Mali je rekao da je najvažnije da se nastavi sa radom i da je Srbija druga najbrže rastuće ekonomija u Evropi, da se povećavaju plate i penzije, otvaraju fanrike i da nijedna investicija u zemlji nije zaustavljena.

- Nema zastoja zbog ovih dešavanja. Pre dva dana predsednik vlade Miloš Vučević, otvorio je brzu saobraćajanicu Iverak- Lajkovac. To je ogromna investicija, nešto što život znači tom delu Srbije. Krajem prošle godine otvorili smo i deo Moravskog koridora i deo brze saobraćajnice do Loznice. Dakle, Srbija se gradi i radi se - naglasio je on.

Rekao je da je kod nas normalno postalo nenormalno, a nenormalno normalno i u prilog tome naveo da se u vestima RTS-a, kao prva vest daju blokade koje su protivustavne i protivzakonite, a dvodnevna poseta predsednika države Rasinskom okrugu i otvaranje saobraćajnica tek kao treća, četvrta, peta vest.

Mali je istakao da ga najviše boli što nad onim što se dešava u Srbiji likuje Aljbin Kurti, kao što likuju i u Zagrebu i Sarajevu.

Odgovarajući na pitanje da li je bliži izborima ili novoj vladi, rekao je da u ovom trenutku nema stav o tome i da mu je samo važno da nastavi da se radi, a da će predsednik Srbije Aleksandar Vučić u narednim danima dobro razmisliti i odlučiti šta i kako dalje, te da je siguran da će, kao i uvek do sada, doneti dobru odluku.

- Važno mi je da se sadašnja neizvesnost u Srbiji nekako ostavi iza nas, da ponovo jedinstveno definišemo ciljeve kako i šta dalje, a ciljevi su po meni vezani za EXPO 2027. Imamo jedinstvenu priliku da se pokažemo na pravi način celom svetu. To je najveći događaj u našoj novijoj istoriji, najveći događaj te godine u svetu. Imamo jasno definisan program Srbija 2027 - rekao je on.

Dodao je da je cilj da se plate za dve i po godine podignu na 1.400 evra u proseku, penzije na 650 evra, minimalna zaradu na 650 evra.

- Važno je da radimo da bi te ciljeve ostvarili, da bi napravili mrežu auto-puteva, brzih saobraćajnica, brzih pruga, da izgradimo sve to što potpuno drugačije predstavlja našu zemlju. To naravno, znači i za nas starije, ali i za mlade koji dolaze, jer to je njihova sigurnost u smislu posla, budućnosti, ostanka ovde. Važno je da iskoristimo priliku za nove kredite koje dajemo kroz garantnu šemu, da mladi sa bukvalno jedan odsto učešća dobiju prvi stan, da nađu posao, da obezbede svoju sigurnost, kao i sigurnost svoje porodice. Meni je to san - istakao je ministar Mali.

Zamoljen da prokomentariše poziv na bojkot velikih trgovinskih lanaca, rekao je da je za niže marže i niže cene.

Ocenio je da je ovaj poziv povezan i sa nedavnim pozivom opozicije na generalni štrajk i da je po njemu rešenje za problem visokih cena razgovor, a ne bojkot.

- Ne bavim se time šta rade Efektiva i ostali, oni će uraditi svoj deo posla, ali smo pokazali da smo druga najbrže rastuća ekonomija u Evropi, da smo smanjili inflaciju, sada je negde oko 3,5 odsto, već je ušla u ciljani koridor koji je Narodna banka Srbije zacrtala - rekao je on.

Dodao je da je životni standard građana realno porastao i da je agencija Fič u petak izašla sa kreditnim rejtingom za Srbiju koji nije smanjen iako je, kako je naveo, postojala želja pojedinih opozicionih političara da se to desi.

- Nisu ga smanjili, dakle eto neka bude za inat tim ljudima koji su želeli loše Srbiji, ali naravno da svaka politička nestabilnost utiče na kreditni rejting. Građani treba da znaju da su posledica toga smanjene investicije, smanjena strana direktna ulaganja, manje fabrika, manja zaposlenost, niže plate i penzije. Sve je to povezano - rekao je Mali.

Naglasio je da je Srbija na dobrom putu i da bi voleo da se trenutna nestabilnost što pre smiri, kao i da se svi složimo kako i šta dalje jer samo složna Srbija pobeđuje.

(Telegraf Biznis)