CIA svim zaposlenima ponudila da dobrovoljno odu: Evo šta je u pitanju

V. K.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Shutterstock

Centralna obaveštajna agencija je u utorak postala prva velika agencija za nacionalnu bezbednost koja je ponudila celokupnoj radnoj snazi novac za dobrovoljni odlazak, rekli su portparol CIA-e i još dva izvora upoznata sa ponudom, što je deo širokog napora predsednika Donalda Trampa da smanji saveznu vladu i da je oblikuje u skladu sa svojim planom.

Ponuda, koja obaveštava federalne zaposlene da mogu da daju otkaz i dobiju otprilike osam meseci plate i beneficija, do utorka nije bila dostupna većini radnika u nacionalnoj bezbednosti, očigledno svesni njihove kritične funkcije za bezbednost nacije.

Direktor CIA Džon Retklif je lično odlučio da želi da i CIA bude uključena, rekao je jedan od izvora.

Portparol je rekao da je taj potez deo Retklifovih napora da "osigura da radna snaga CIA odgovara prioritetima nacionalne bezbednosti administracije" dodajući da je to "deo holističke strategije da se Agenciji uliva obnovljena energija".

Ipak, iako je ponuda poslata svim zaposlenima agencije, nije odmah bilo jasno da li će svi imati pravo da je prihvate. Neka specifična zanimanja i oblasti stručnosti verovatno će biti ograničene, rekao je jedan od izvora upoznatih sa ponudom, sugerišući da je ovaj napor daleko manje opsežan nego u civilnim službama koje nisu povezane sa nacionalnom bezbednošću. Takođe, postoji mogućnost da Ratklif zadrži fleksibilnost u pogledu vremena odlaska oficira u ključnim oblastima, prema rečima drugog izvora upoznatog sa tim pitanjem.

Kancelarija za upravljanje ljudskim resursima izdala je internu smernicu prošle nedelje prema kojoj neki zvaničnici u Kancelariji direktora nacionalne obaveštajne službe (ODNI) mogu učestvovati u programu, ali da neće svi položaji u ODNI nužno biti kvalifikovani, prema rečima još dva izvora upoznata sa komunikacijama.

Čini se da je ova odluka da se CIA uključi u program nedavno doneta: Do prošle nedelje, radnicima CIA-e je rečeno i da zvaničnici pokušavaju da utvrde da li će biti kvalifikovani za program, rekao je jedan od tih izvora.

Tramp i njegovi saveznici su u različitim trenucima tvrdili da su obaveštajni službenici u CIA bili deo "duboke države" koja je bila odlučna da ga potkopa, a neki kritičari su program odložene ostavke opisali kao čistku – što su zvaničnici Trampove administracije negirali.

Neki zvaničnici nacionalne bezbednosti u Trampovom okruženju veruju da je CIA u poslednjih godina postala previše usmerena na analize na štetu tajnog prikupljanja obaveštajnih podataka i sprovođenja tajnih operacija – funkcija mnogo manjeg Sektora za operacije ove agencije.

Ratklif je tokom svog saslušanja za potvrdu obećao da će ponovo ulagati u oba ova sektora, prenosi Jahu Njuz.

(Telegraf Biznis)