Kako je Japan pokrenuo Trampovu fiksaciju carinama: Sve je počelo pre 40 godina
Kada je Donald Tramp 90-ih godina zapao u finansijske probleme i morao brzo da skupi novac, otplovio je svojom jahtom "Trump Princess" od 85 metara u Aziju, nadajući se da će privući japanske bogataše. Ovo nije bio prvi put da budući američki predsednik traži japanske kupce ili investitore za svoje projekte.
U okrutnom svetu njujorških nekretnina, Tramp je sa svog nebodera na Petoj aveniji imao mesto u prvom redu za vreme japanskog preuzimanja kultnih američkih brendova i nekretnina u 80-im godinama, uključujući Rokfeler Centar. Tada se formirao njegov pogled na svet o trgovini i odnosima Amerike sa saveznicima, a započela je i njegova fiksacija na carine, piše BBC.
- Bio je jako kivan na Japan. S ljubomorom je gledao kako se na japanske poslovne ljude gleda kao na genijalce -kaže Barbara Res, bivša izvršna potpredsednica Tramp Organizacije. Smatrao je da Amerika ne dobija dovoljno zauzvrat za vojnu i obrambenu pomoć svom savezniku Japanu.
Tramp se često žalio da ima poteškoća da sklapa poslove sa japanskim biznismenima.
- Umoran sam od gledanja kako druge zemlje iskorištavaju Sjedinjene Američke Države - rekao je Tramp kasnih 80-ih kada se pojavio u emisiji Lerija Kinga na Si-En-En-u (CNN), otprilike u vreme kad je prvi put rekao da bi se mogao kandidovati za predsednika.
Već dugo govori protiv američke trgovinske politike
Tek nakon što je 1987. godine podelio svoju poslovnu filozofiju u knjizi "Umeće pregovaranja" (The Art of the Deal), Tramp je u medijskim istupima govorio protiv američke trgovinske politike.
U intervjuu sa Oprom Vinfri rekao je da bi naterao američke saveznike da "pošteno plate svoj deo". Dodao je da nije bilo slobodne trgovine kada je Japan preplavio američko tržište svojim proizvodima, ali istovremeno onemogućio poslovanje na japanskom tržištu.
Profesorka istorije na Dartmut koledžu Dženifer Miler rekla je da su i drugi delili njegovu zabrinutost u to vreme. Japan je bio konkurencija američkoj proizvodnji, poseno u potrošačkoj elektronici i automobilima. Dok su se američke fabrike zatvarale, a novi japanski brendovi ulazili na tržište i stručnjaci su upozoravali da će Japan nadmašiti SAD kao vodeća svetska ekonomija.
- Tramp je na neki način simbol mnogih ljudi koji su preispitivali međunarodni poredak pod vođstvom Amerike i smatrali da je to zapravo kontraproduktivno - kaže Miler.
Pre svog pojavljivanja u Šou Opre Vinfri, Tramp je potrošio gotovo 100.000 dolara da objavi „otvoreno pismo” preko cele stranice u trima vodećim američkim novinama.
Trampovo čuveno otvoreno pismo
Naslov je glasio: „Ne postoji ništa loše u američkoj vanjskoj obrambenoj politici što malo kičme ne može izliječiti.” Ustvrdio je da su Japan i druge nacije desetljećima iskorištavale SAD, da su Japanci neometani ogromnim troškovima obrane (koju SAD pruža besplatno), izgradili snažno i živahno gospodarstvo s neviđenim viškovima.
Tramp je vjerovao da je rješenje „oporezovati” te bogate nacije: „Svijet se smije američkim političarima dok štite tuđe brodove, koji prevoze naftu koja nam ne treba, namijenjenu saveznicima koji nam neće pomoći”.
Trampovo „otvoreno pismo” snažan je uvod u Trampovu viziju spoljne politike, smatra profesorka Miler, koja se zasniva na uverenju da saveznici iskorišćavaju Ameriku i da je liberalni internacionalistički pristup koji je dominirao od Drugog svetskog rata slab i nerazuman u kompetitivnom svetu. Rešenje je, tvrdio je Tramp, bila agresivnija, protekcionistička trgovinska politika.
"To je razlog zašto toliko voli carine"
- Mislim da je to jedan od razloga zašto toliko voli carine. Uklapaju se ne samo u njegovu transakcijsku ideologiju, već i u njegovo duboko ukorenjeno mišljenje da je uspešan trgovac i da se carinama može pretiti drugim zemljama- rekla je Miler za BBC.
Klajd Prestovic vodio je pregovore s Japanom tokom Reganove administracije kao savetnik ministra trgovine. Dugogodišnji kritičar politike slobodne trgovine, rekao je da niko ko je intelektualno ozbiljan nije bio povezan s Trampom ili njegovim pojednostavljenim pristupom u to vreme. Tvrdi da Tramp nije ponudio pravo rešenje za probleme koje je iznio.
- Carine su atraktivna stvar kojima se možete javno hvaliti i predstavljati kao žestok političar, ali veliko je pitanje jesu li efektne - kaže Prestovic, koji veruje da je pravi problem i tada i danas to što SAD nema stratešku proizvodnu politiku.
Sad je Japan saveznik, a najžešći konkurent je Kina
Naravno, strahovi od uspona Japana s vremenom su se smirili i sada je ta zemlja saveznica. A Kina je najžešći korporativni konkurent SAD-u. Ovaj tjedan Tramp je primio japanskog premijera u Ovalni ured kao jednog od svojih prvih stranih gostiju.
Ali filozofija vladanja Donalda Trampa još uvek je ista kao i kad je bio mladi preduzetnik. Još uvek jednako snažno veruje u carine kao alat pritiska na druge zemlje da otvore svoja tržišta i smanje trgovinske deficite.
(Telegraf Biznis/Index)