Hrvat platio kaznu od 20 hiljada evra zbog nečega što je svakodnevnica u Srbiji

V. K.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Foto-kolaž: Shutterstock

Mnogi ne mogu da zamisle prvu jutarnju kafu bez cigarete. Pušenje u kafićima godinama je bila uobičajena praksa, no ugostitelji su danas suočeni s jasnim pravilima koja ograničavaju konzumaciju duvana u zatvorenim prostorima. Iako neki kafići pokušavaju da pronađu način da udovolje svojim gostima, inspektori pomno prate ko se pridržava zakona, a ko ne.

Ovog puta na meti inspekcije našao se jedan kafić čiji je vlasnik skupo platio kršenje propisa. Inspektor je prilikom nadzora fotografirao pepeljare na zatvorenoj zastakljenoj terasi, a nekoliko dana kasnije stigla je i kazna – čak 15.000 evra za ugostiteljski objekt i dodatnih 5.000 evra za vlasnika.

Iako se kazne čine drastičnima, predsednica Udruženja ugostiteljskih delatnosti Hrvatske ekonomske komore Jelena Tabak tvrdi da ovakva kontrola nije iznenađenje.

- Inspekcije su počele prošle nedelje u Zagrebu i Splitu, a zakon o ograničavanju pušenja na snazi je već godinama. Tokom pandemije nadzori su bili u drugom planu, ali sada se sprovode detaljno - pojasnila je Tabak za tportal.

Iz Državnog inspektorata potvrđuju da su inspekcije usmerene na sve ugostiteljske objekte te podsećaju kako zakon jasno propisuje zabranu pušenja u zatvorenim javnim prostorima. Izuzeci postoje, ali pod strogim uslovima – posebne prostorije za pušenje moraju da budu potpuno odvojene, s odgovarajućom ventilacijom i bez posluživanja hrane i pića.

Prema podacima Inspektorata, u više od polovine sprovedenih nadzora ove godine utvrđene su nepravilnosti. Kazne nisu nimalo bezazlene – za pravna lica mogu doseći i 20.000 evra, dok su za odgovorne osobe predviđene kazne do 2.000 evra.  oni koju ovu kaznu doboju imaju mogućnost žalbe ili plaćanja umanjene kazne u roku od osam dana, piše Večernji list.

(Telegraf Biznis)