Rok uskoro ističe! Ovoj grupi ljudi daju 7.000 € za biznis u Srbiji: Novac je bespovratan

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Shutterstock

Preduzetnici iz dijaspore koji imaju ideju za pokretanje sopstvenog biznisa u Srbiji sada imaju priliku da dobiju finansijsku podršku zahvaljujući programu koji sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ). Novi konkurs za dodelu bespovratnih sredstava biće uskoro otvoren, a svi zainteresovani mogu da se prijave do 9. marta putem platforme diaspora2030.de.

Kako funkcioniše program?

Prema rečima Snežane Antonijević iz GIZ-a, reč je o globalnom programu migracija u kontekstu razvoja, koji preduzetnicima omogućava da konkurišu za finansijsku podršku. Proces prijave podrazumeva popunjavanje formulara, izradu biznis plana i dostavljanje CV-a, nakon čega odabrani kandidati dobijaju priliku da svoju ideju predstave usmeno u trajanju od pet minuta.

Program obezbeđuje bespovratna sredstva u iznosu od 7.000 evra, koja se mogu koristiti za izradu web sajta, aplikacije, plaćanje administrativnih troškova prilikom osnivanja firme, kao i za različite servisne usluge. Pored finansijske podrške, učesnicima su na raspolaganju i konsultantske usluge kako bi lakše prošli kroz administrativne i pravne procese u Srbiji.

- Odabir biznis ideja zasniva se na njihovoj inovativnosti i potencijalu za razvoj, pri čemu poseban fokus stavljamo na digitalizaciju, rodnu ravnopravnost, zaštitu životne sredine i zdravstveni sektor - ističe Antonijević.

Iskustva uspešnih preduzetnika

Jedan od primera uspešne realizacije biznis ideje kroz ovaj program je savetovalište za dojenje Sunčev zrak, koje je u Srbiji pokrenula Jelena Perić, pedijatrijska sestra iz Minhena.

- Radila sam 12 godina na neonatologiji, a nakon specijalizacije za dojenje odlučila sam da pokrenem sopstveno savetovalište. Uz podršku GIZ-a i mentora iz Srbije i Nemačke, uspela sam da ostvarim svoj cilj - kaže Perić.

Kao najveće izazove u pokretanju biznisa ističe birokratiju i pravne prepreke, ali naglašava da je zahvaljujući mentorima uspela da ih prevaziđe. "Dobili smo podršku u svakom segmentu – od otvaranja firme, plaćanja poreza, do pitanja dvostrukog oporezivanja. Sve informacije su bile prilagođene mojim potrebama", dodaje ona.

Njeno savetovalište uspešno funkcioniše već četiri godine, organizujući online i uživo konsultacije, kućne posete i seminare, a njen cilj je da roditeljima pruži podršku i olakša im period dojenja.

Sve veće interesovanje za program

Program GIZ-a postoji od 2011. godine i kroz njega je prošao veliki broj preduzetnika iz dijaspore.

- Izazovi su se vremenom menjali – ranije su kandidati imali problem sa dolaskom u Srbiju i istraživanjem tržišta, posebno tokom pandemije. Danas, uz veću mobilnost, beležimo sve više kvalitetnih biznis ideja - kaže Antonijević.

Među uspešnim projektima koji su proizašli iz ovog programa su i aplikacija Spona Mihaila Viligorića, koja povezuje srpske proizvođače sa menadžerima širom sveta, kao i softversko rešenje Miles Technology, koje optimizuje dostavu proizvoda.

GIZ kontinuirano unapređuje program, dodajući web seminare o investiranju i preduzetništvu, kao i podršku lokalnih mentora.

- Radujemo se novim idejama i prilici da pomognemo ljudima iz dijaspore da ostvare svoje poslovne ciljeve u Srbiji - zaključuje Antonijević.

(Telegraf Biznis/Euronews)