Miš u limenci, crni talog u vodi, kobasice s bakterijom: Zabranjeni proizvodi u Srbiji i regionu u 2025.

D. K.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto-ilustracija: Shutterstock

Tokom 2025. godine, tržišta Srbije i susednih zemalja suočila su se s nizom zabrana i povlačenja prehrambenih proizvoda zbog prisustva štetnih i potencijalno opasnih supstanci.

Ovi incidenti izazvali su zabrinutost među potrošačima i pokrenuli pitanja o bezbednosti hrane u regionu. U nastavku predstavljamo najznačajnije slučajeve povlačenja proizvoda i razloge zabrane.

Kobasice sa bakterijom 

Foto: Shutterstock

U septembru 2024. godine, hrvatski Državni inspektorat obavestio je potrošače o hitnom povlačenju proizvoda "S-BUDGET Domaća dimljena kobasica" od 250g, proizvođača BELJE Plus iz Baranje, zbog utvrđenog prisustva bakterije Listeria monocytogenes. Ova bakterija može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući listeriozu, koja je posebno opasna za trudnice i osobe sa oslabljenim imunitetom. Iako je povlačenje inicirano u Hrvatskoj, s obzirom na blizinu tržišta i mogući promet robe, potrošačima u Srbiji se savetuje oprez pri kupovini sličnih proizvoda.

Keks "Najlepše želje" povučen zbog mogućih stranih tela

U Bosni i Hercegovini, Agencija za sigurnost hrane BiH obavestila je javnost o preventivnom povlačenju keksa "Najlepše želje cookies noisette" od 145 grama. Proizvod je povučen zbog sumnje na prisustvo stranih tela u sledećim serijama:​

Serija 1207483391, rok upotrebe 8. 5. 2025.​

Serija 1207483392, rok upotrebe 8. 5. 2025.​

Serija 1507483391, rok upotrebe 11. 5. 2025.​

Serija 1507483392, rok upotrebe 11. 5. 2025.​

Proizvođač ovog keksa je Atlantic Štark d.o.o. iz Beograda. Potrošačima se savetuje da kupljene proizvode vrate na prodajno mesto radi povrata novca ili zamene. ​

Voda iz Hrvatske sa crnim talogom

Foto: Shutterstock

Takođe, na tržište BiH isporučena je izvorska voda "Studena" od 1,5 litara iz Hrvatske, u kojoj je vizuelno potvrđeno prisustvo crnog taloga na dnu boce. Ovaj proizvod može negativno uticati na ljudsko zdravlje i nije u skladu sa Zakonom o hrani BiH. ​

Proizvodi sa zabranjenim aditivima u BiH

U Bosni i Hercegovini su tokom 2025. godine identifikovani prehrambeni proizvodi koji sadrže aditive zabranjene u Evropskoj uniji. Na primer, proizvodi poput žvakaćih guma, slatkiša, čokolade i sladoleda koji sadrže aditiv titanijum dioksid (E-171) i dalje su prisutni na tržištu BiH, uprkos zabrani njegove upotrebe u EU zbog potencijalne genotoksičnosti. ​

Povlačenje grickalica zbog mogućeg prisustva metala

U avgustu 2024. godine, hrvatski Državni inspektorat obavestio je potrošače o opozivu proizvoda "ALNATURA Grickalica sa sirom Gouda Ekoproizvod" od 80g, zbog mogućeg prisustva čestica metala. Iako je povlačenje sprovedeno u Hrvatskoj, s obzirom na dostupnost ovih proizvoda u regionu, potrošačima u Srbiji se savetuje dodatni oprez pri kupovini sličnih proizvoda.

Foto: Shutterstock/Ruslan Galiullin

Opoziv testenina zbog prisustva pesticida

Na srpskom tržištu, krajem januara 2025. godine, povučene su italijanske testenine jednog poznatog brenda, nakon što su laboratorijske analize otkrile visok nivo pesticida koji prelazi dozvoljene granice. Ovi pesticidi povezani su s ozbiljnim zdravstvenim rizicima, uključujući neurotoksične efekte i moguće dugoročne posledice po zdravlje potrošača.

Povlačenje mlečnih proizvoda zbog prisustva aflatoksina

Na tržištu Srbije i Bosne i Hercegovine, tokom februara 2025. godine, nekoliko serija mlečnih proizvoda domaćih proizvođača povučeno je iz prodaje zbog prisustva aflatoksina, toksične supstance koju proizvode plesni i koja može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući oštećenja jetre i povećan rizik od kancera.

Foto: Freepik

Ostali povučeni proizvodi u regionu

Pored navedenih, sa tržišta BiH su povučeni i sledeći proizvodi:​

Testenina bez glutena iz Rumunije: Utvrđeno je prisustvo nedozvoljenih količina mikotoksina deoksinivalenola.​

Konzervirani pasulj iz Italije: Otkriveni su delovi miša u proizvodu.​

Proteinski krekeri sa chia i lanenim semenkama brenda Yukybio: Prisustvo nedeklarisanog mlečnog proteina.​

Ražano brašno iz Litvanije: Prekoračenje maksimalno dozvoljene količine okratoksina A. ​

Ovi incidenti naglašavaju potrebu za pojačanom pažnjom prilikom kupovine prehrambenih proizvoda. Potrošačima se savetuje da prate obaveštenja nadležnih institucija, proveravaju poreklo i sastav proizvoda, te da budu oprezni pri kupovini hrane, posebno one uvezene iz susednih zemalja. U slučaju sumnje na neispravnost proizvoda, preporučuje se da se isti ne konzumira i da se obaveste nadležne službe. Takođe, važno je da potrošači budu svesni svojih prava i da zahtevaju adekvatne zamenske proizvode ili povraćaj novca u slučaju povlačenja sa tržišta.

(Telegraf Biznis)