Tramp uveo carine ostrvu na kom žive samo pingvini! Niko nije izuzetak

Vreme čitanja: oko 1 min.

Foto: Tanjug/AP, Shutterstock/Altitude Visual

Australijska spoljna teritorija, ostrva Hurd i Mekdonald, nastanjena pingvinima, ali ne i ljudima, takođe su pogođena visokim američkim carinama koje je predsednik Donald Tramp objavio u sredu.

Ali, ovaj arhipelag u blizini Antarktika nije jedini neobičan teritorij koji se našao na listi novih "recipročnih carina" Bele kuće. Ostrvo Norfok, još jedna australijska spoljna teritorija u južnom Pacifiku, pogođeno je sa 29 odsto carina – 19 odsto više nego sama Australija. Na Norfoku, međutim, žive ljudi – oko dve hiljade.

- Uz svo dužno poštovanje prema ostrvu Norfok, nisam siguran da je ono trgovinski konkurent gigantskoj ekonomiji SAD, ali to samo pokazuje i naglašava činjenicu da nijedan deo sveta nije izuzet od američkih carina - izjavio je australijski premijer Entoni Albaneze.

Američki medij Politico upitao je Belu kuću zašto su čak i ova ostrva uvrštena na listu – odgovoreno je da je razlog to što su u pitanju australijske teritorije.

Na listi pogođenih teritorija našla su se i druga izolovana mesta – australijska teritorija Božićno ostrvo, zatim Britanska teritorija Indijskog okeana, arhipelag od 58 ostrva kojim upravlja London, a koji je nenaseljen, osim ostrva Dijego Garsija, gde se nalazi američko-britanska vojna baza.

Među "sitnim metama" Trampove ekonomske politike su i Tokelau u južnom Tihom okeanu (teritorija Novog Zelanda sa 1.500 stanovnika), norveški arhipelag Svalbard sa 2.500 stanovnika i vulkansko ostrvo Jan Majen, gde niko ne živi trajno, ali zimu tamo provodi 18 pripadnika norveške vojske i meteorološke službe.

(Telegraf Biznis/Poslovni)