Ovo je cifra za koju je prodata imovina legendarnog Aviogeneksa!
Čuveni Aviogeneks, beogradska čarter avio-kompanija koja je decenijama povezivala Zapadnu Evropu sa obalom Jadrana, prodata je u stečaju za svega 11.050.000 dinara. Time je, uz minimalnu cenu, simbolično spuštena zavesa na firmu koja je nekada prevozila stotine hiljada turista iz Nemačke, Velike Britanije, Skandinavije i drugih zemalja bivše Zapadne Evrope, pravcem ka letovalištima tadašnje Jugoslavije.
Kupac je građevinska firma "Rekonstrukcija i izgradnja puteva" iz Surčina, u vlasništvu švajcarske kompanije Janus Consulting AG. Iako nije poznato šta planiraju sa kupljenom imovinom, poznato je da su ovim preuzeli i jedan istorijski komad domaće avijacije — putnički avion Boeing 737-200 (YU-ANP), prizemljen na aerodromu "Nikola Tesla" još od 2014.
Osim tog legendarnog Boinga, paket je uključivao i sportski avion Robin DR-400/180 sa aerodroma u Pančevu, dva avionska motora (uključujući jedan Pratt & Whitney JT8D-15), šest terenskih kontejnera za stanovanje, kao i raznu dodatnu opremu iz magacina u Dunavskoj ulici.
Ukupna vrednost imovine procenjena je na gotovo 49 miliona dinara, ali je na javnoj aukciji 2. aprila ove godine dostignuta tek petina te vrednosti. Sam Boing je svojevremeno procenjen na oko 416.000 evra.
Aviogeneks je bio sinonim za čarter letove sedamdesetih i osamdesetih godina. Bio je posebno važan za dovođenje stranih turista iz Evrope koji su letovali u Dubrovniku, Splitu, Puli, Tivtu i drugim jadranskim gradovima. U vreme kada je Jugoslavija bila turistička sila, ova avio-kompanija je igrala ključnu ulogu u povezivanju Zapada sa domaćom obalom.
Firma je nastala kao deo Geneksa i dugo je opstajala kao simbol letnje avijacije. Međutim, posle niza neuspeha i gašenja Geneksa 2015. godine, i Aviogeneks je završio u stečaju, koji je formalno otvoren 2023.
Više o samoj prodaji pročitajte OVDE.
(Telegraf Biznis)