NJUJORŠKA BERZA: Dau Džons pao 1.000 poena, drugi dan za redom: Tramp izazvao globalni trgovinski rat?!

D. K.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Shutterstock/REDPIXEL.PL

Berza je u petak ponovo pretrpela veliki udarac nakon što je Kina uzvratila uvođenjem novih tarifa na američku robu, dodatno potvrđujući strahove od trgovinskog rata koji bi mogao izazvati globalnu recesiju.

Industrijski indeks Dau Džons pao je za više od 1.000 poena, odnosno 2,5%. To dolazi nakon pada od 1.679,39 poena u četvrtak. Indeks S&P 500 pao je za 2,8% nakon što je dan ranije oslabio za 4,84%. Nasdaq indeks oslabio je za 2,9%. U četvrtak je Nasdaq zabeležio pad od 6%.

Ministarstvo trgovine Kine saopštilo je u petak da će zemlja uvesti tarifu od 34% na sve američke proizvode. Ovo je u skladu sa tarifama na kinesku robu koje je predsednik Donald Tramp najavio u sredu.

Tehnološke akcije nastavile su da beleže gubitke u petak. Akcije proizvođača iPhone-a, kompanije Apple, pale su za više od 3%, čime je ukupan gubitak za nedelju dostigao 10%. Kompanija Nvidia, poznata po razvoju veštačke inteligencije, pala je za 5%, dok su akcije Tesle pale za 6%. Sve tri kompanije imaju značajnu izloženost kineskom tržištu i među najteže su pogođenima kineskim kontratarifama.

Administracija predsednika Trampa možda igra igru 'ko će prvi da trepne' sa trgovinskim partnerima, ali učesnici na tržištu nisu spremni da čekaju ishod,“ rekao je Majkl Aron, glavni investicioni strateg u kompaniji State Street Global Advisors. „Investitori prvo prodaju, pa tek onda postavljaju pitanja.“

Foto: Tanjug/AP

Kineski odgovor na Trampove tarife nije se završio samo recipročnim nametima. Peking je dodao nekoliko kompanija na svoju tzv. „listu nepouzdanih entiteta“, tvrdeći da su te firme prekršile tržišna pravila ili ugovorne obaveze. Osim toga, Kina je u petak pokrenula antimonopolsku istragu protiv kompanije DuPont, što je dovelo do pada njenih akcija za 12%.

Banke su takođe zabeležile pad akcija zbog rastuće zabrinutosti za usporavanje američke ekonomije. Morgan Stanley je pao za 6%, Goldman Sachs za 5,7%, dok su Citigroup i JPMorgan Chase zabeležili pad od 8% i 6%. Akcije banke Wells Fargo pale su za 5%.

Prinos na desetogodišnje državne obveznice pao je ispod 4% u petak, jer su investitori bežali u sigurnije oblike ulaganja, što je podiglo cene obveznica i oborilo kamatne stope. JPMorgan je u četvrtak uveče povisio verovatnoću recesije ove godine sa 40% na 60%.

(Telegraf Biznis/CNBC)