Tramp uveo carine od 245 odsto Kini: Srbija takođe može trpeti POSLEDICE, a evo i kakve

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Tanjug/AP, Shutterstock

Iako Srbija nije direktno uključena u trgovinski rat između dve najveće svetske ekonomije, posledice navodno uvedenih američkih carina od čak 245% na kinesku robu mogle bi se indirektno osetiti i u domaćoj privredi.

1. Poremećaji u lancima snabdevanja

Mnoge kompanije u Srbiji, naročito one koje se bave montažom, sklapanjem elektronike, auto-delova ili proizvodnjom mašina, oslanjaju se na uvoz komponenti iz Kine. Ukoliko dođe do zastoja ili poskupljenja u globalnom lancu snabdevanja, to bi moglo da uspori proizvodnju ili poveća troškove poslovanja u Srbiji.

Na primer, domaće firme koje rade kao podizvođači za nemačke ili austrijske kompanije mogle bi osetiti kašnjenja u isporukama delova, jer evropske firme takođe zavise od kineskih sirovina i delova.

2. Poskupljenje potrošačke robe

Veliki broj proizvoda koji se prodaju na srpskom tržištu – od bele tehnike i računara do mobilnih telefona, kućnih aparata i alata – poreklom je iz Kine. Ako carine SAD izazovu lančano poskupljenje kineskih proizvoda globalno, deo tog efekta može da se prelije i na naše tržište, posebno ako se uvoznici suoče sa višim nabavnim cenama.

3. Povećanje konkurencije iz Kine

S obzirom na to da će kineskim kompanijama biti teže da izvoze na američko tržište, postoji mogućnost da Kina poveća prisustvo u drugim regionima, uključujući i Evropu i Balkan. To bi moglo značiti jeftinije kineske proizvode kod nas, ali i veći pritisak na domaće proizvođače koji se već sada teško nose s uvozom.

4. Uticaj na investicije i stabilnost tržišta

U vreme globalne ekonomske neizvesnosti, kakvu izaziva trgovinski sukob dve sile, investitori postaju oprezniji. Srbija, koja se oslanja na strane investicije, posebno iz Nemačke, Kine i Turske, mogla bi osetiti pad interesa za nove projekte, ukoliko se strahovi od šire trgovinske ili finansijske krize prošire.

5. Pitanje odnosa sa Kinom i SAD

Srbija je u poslednjoj deceniji značajno ojačala ekonomsku saradnju sa Kinom, kroz projekte infrastrukture, energetike i proizvodnje. U slučaju daljih tenzija, mogla bi se naći pod pritiskom da bira strane, što bi dodatno zakomplikovalo spoljnotrgovinske i političke pozicije zemlje.

(Telegraf Biznis)