General Motors se povlači iz Amerike! Masovna otpuštanja i hitno zaustavljanje proizvodnje
Automobilska industrija u Kanadi suočava se sa još jednim udarcem – kompanija General Motors najavila je privremeno zatvaranje svoje fabrike u Ingersolu, u saveznoj državi Ontario. U pitanju je postrojenje u kojem se proizvode električni dostavni kombiji marke BrightDrop, a ceo pogon obustavlja rad od 14. aprila 2025. godine zbog slabe potražnje za električnim vozilima.
Prodaja podbacila, radnici otpušteni
GM je u prvom kvartalu prodao samo 274 primerka vozila BrightDrop, što je značajno ispod očekivanja. Kompanija je, zbog prevelikih zaliha i nedovoljne tražnje, odlučila da "prilagodi operacije tržišnim uslovima". Rezultat: masovna otpuštanja.
Prema najavama, oko 500 radnika osetiće posledice – neki će se možda vratiti na posao u maju, ali u znatno umanjenim ulogama. Potpuni povratak proizvodnje očekuje se tek u oktobru, i to u samo jednoj smeni, što znači da će mnogi ostati bez posla na neodređeno vreme.
Sindikati i lokalna vlast zabrinuti
Sindikat Unifor, koji zastupa radnike u Ingersolu, potvrdio je da će se, po nastavku rada, broj smena prepoloviti, čime se dodatno ugrožava sigurnost zaposlenih. Gradonačelnik Ingersola Brajan Petri upozorio je na ekonomske posledice za lokalnu zajednicu, u kojoj živi svega 14.000 ljudi.
Zatvaranja se ređaju, a kriza se produbljuje
Ovo nije prvi udarac za GM u Kanadi – ranije je zatvorena još jedna njihova fabrika, a i Stelantis je nedavno pretrpeo dvonedeljni štrajk u svom postrojenju u Vindzoru, takođe izazvan padom potražnje i lošim tržišnim uslovima.
Politički faktori dodatno pogoršavaju situaciju
Pored tržišnih izazova, kanadska automobilska industrija trpi i posledice protekcionističke politike Donalda Trampa, uključujući uvođenje carina na strana vozila. To je izazvalo ozbiljnu neizvesnost u trgovinskim odnosima između SAD i Kanade.
Lider Konzervativne partije Kanade, Pjer Poljevr, kritikovao je ovu politiku, izjavivši:
- Predsednik Tramp izdaje najboljeg prijatelja Amerike i napada našu ekonomiju.
Kriza se, očigledno, produbljuje – kako za radnike, tako i za celokupnu industriju.
(Telegraf Biznis/Cronista.com)