Plata 20 evra po satu, ali radnika nema: Jadran u krizi zbog nedostatka ključne radne snage

Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto-ilustracija: Shutterstock

Na obali je trenutno velika potražnja za sezonskim radnicima, pa tako i vlasnici apartmana, kuća i vila za odmor, svuda traže čistačice. Privatni smeštaj suočava se s problemima zbog nedostatka osoblja za čišćenje, što je prethodnih godina dovelo do značajnog povećanja cena ove usluge.

Lokacija na Jadranu nije uvek presudan faktor, jer veliku ulogu igraju ponuda i potražnja. Zanimljivo je da su na obali, gde je najviše potrebno čišćenje u predsezoni, sezoni i postsezoni – od aprila do oktobra, cene čišćenja po satu najviše.

Cena čišćenja apartmana u Splitu se već ustalila na 15 evra po satu, dok je od prošle godine cena za zahtevnije poslove u većim i bolje opremljenim smještajima dosegla i 20 evra. Međutim, iznajmljivači, naročito oni u manjim mestima na obali i na ostrvima gde je manjak radne snage, tvrde da cena satnice za čišćenje već dostiže i 25 evra po satu. Čistačice često vikendom putuju automobilima, autobusima ili trajektima iz većih gradova u manja mesta kako bi u brzom tempu obavile dnevnicu od stotinak evra.

"Ko nije u mogućnosti da očisti sam ili sa porodicom, ima velike probleme. Nemoguće je naći slobodnu ženu za sezonu. Nije čak ni stvar u ceni, jednostavno ih nema. Sve su već zaposlene", žali se S. J., vlasnica nekoliko apartmana u okolini Omiša.

Za iznajmljivače vila posao čišćenja je još složeniji, jer je potrebno više radnica kako bi se objekti temeljno očistili, posebno kada se smenjuju gosti istog dana. Takav posao, koji zahteva efikasnost i brzinu, može doneti i do stotinak evra dnevno, s obzirom na to da je čistoća ključna za zadovoljstvo gostiju i uticaće na njihove recenzije.

Takođe, na Jadranu se mora čistiti i plovila – jedrilice, jahte, katamarane… Smene su često u isto vreme, posebno vikendom, što nije slučaj u urbanim sredinama gde su boravci turista kraći. Na obali, gde su boravci uglavnom nedeljni, konkurencija za čistačice postaje još veća.

Diskusije o cenama čišćenja najviše se vode na društvenim mrežama, gde se često komentariše i cena od 15 evra po satu. Jedna splitska čistačica, ironično komentariše:

"Kome je puno dati 15 evra po satu, neka sam čisti! Svi bi da im bude čisto, da nema žalbi, da su recenzije odlične, da se posao obavi brzo i to još besplatno, "Tražim posao čišćenja kuća ili vila u sezoni na području Splita. Imam dugogodišnje iskustvo i svoj obrt, ako je potrebno, plaćanje preko računa. Cene su 20 evra po satu ili dogovor fiksne cene za dan"...

Prema istraživanju Alma Career Croatia, sezonski radnici ove godine očekuju veće plate. Čistačice, koje su prošle godine prosečno zarađivale 935 evra, sada traže i do 60% više, sa željenom platom od 1.500 evra.

Poslodavci su toga svesni, što se vidi i u oglasima, poput onog u Puli, gde se traže čistači za vile i apartmane sa platom od 1.200 do 1.400 evra, a obezbeđen je i smeštaj. Slične ponude dolaze i iz Poreča, gde se traže čistačice za sezonski posao sa osiguranim smeštajem i obrocima.

Na Krku, vlasnik restorana i apartmana nudi platu od 1.000 do 1.500 evra za čišćenje objekata, ali uz obavezne dodatne poslove kao što su održavanje dvorišta i bazena, te pranje ručnika. Smještaj je obezbeđen, ali će čistačice biti odgovorne i za pomoćne poslove u kuhinji. U Sloveniji, poslodavci nude platu od 1.200 evra uz besplatan smeštaj i obrok, kao i plaćeni godišnji odmor.

U Austriji je ponuda još bogatija – čistačice mogu da zarađuju 1.750 evra neto, uz obezbeđen smeštaj, vozilo na raspolaganju i rad sa renomiranim poslodavcem. U Nizozemskoj, plaća za čistačice je 16,88 evra po satu, uz besplatan smeštaj i obrok.

Za one koji ipak žele ostati u Hrvatskoj, aktuelni oglasi nude platu od 1.200 do 1.400 evra u Splitu, dok sezonski radnici mogu zaraditi od 1.100 do 1.300 evra u predsezoni i postsezoni.

Poslodavci koji ulažu u kvalitetan rad i pouzdane čistačice, veruju da posao treba dobro platiti, jer time obezbeđuju povratne klijente. Cene agencija za čišćenje takođe variraju, pa za apartmane od 30 m² treba izdvojiti 30 evra, dok čišćenje vile može da košta i do 250 evra. Cene generalnog čišćenja i čišćenja bazena mogu biti dodatno visoke.

(Telegraf Biznis/SlobodnaDalmacija)