Veliki preokret: Tramp popustio sa carinama Kini - "Bićemo ljubazni"

D. K.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: Tanjug/AP

Američki predsednik Donald Tramp juče je signalizirao mogućnost ublažavanja trgovinskog rata sa Kinom, poručivši da će visoke carine na kinesku robu „značajno pasti, ali neće biti nula“.

Na konferenciji za novinare u Beloj kući, Tramp je ublažio prethodni oštar ton, nakon nedelja međusobnih mera koje su dovele do toga da carine na kineske proizvode dostignu i do 145 odsto.

- 145 odsto je veoma visoko i neće ostati na tom nivou. Neće biti ni blizu toga. Značajno će pasti. Ali neće biti nula - rekao je Tramp odgovarajući na pitanja novinara u Ovalnom kabinetu.

Besent: Trgovinski rat je neodrživ

Trampove izjave usledile su nakon komentara ministra finansija Skota Besenta, koji je ranije tokom dana izjavio da su trenutne carinske stope između SAD i Kine praktično blokirale trgovinu između dve zemlje.

Besent je na privatnoj investicionoj konferenciji u organizaciji JP Morgan Chase-a rekao da smatra kako je trgovinski sukob s Kinom neodrživ i da uskoro očekuje deeskalaciju konflikta, potvrdio je za CNN izvor upoznat sa njegovim izjavama.

Umesto potpunog razlaza, Besent je investitorima rekao da je cilj uravnoteženje trgovinskih odnosa – procena koja je dodatno podstakla optimizam na berzama. Nakon što su njegove izjave postale javne, sva tri glavna američka berzanska indeksa dostigla su najviše dnevne vrednosti, prenosi Index.hr.

Berze rastu, Kina ostaje čvrsta

Optimističan ton iz Vašingtona preneo se i na azijska tržišta: hongkonški Hang Seng porastao je za 2.5 odsto, japanski Nikkei 225 za 2 odsto, a južnokorejski Kospi za 1.5 odsto.

SAD i Kina, dve najveće svetske ekonomije, do sada su jedna drugoj uvele rekordne carine, što je uzdrmalo globalna tržišta, poremetilo lance snabdevanja i pojačalo strah od recesije.

Kina je do sada ostala pri čvrstom stavu i nastavila sa kontramerama: povećala je carine na američku robu na 125 odsto, sve više američkih kompanija stavlja na listu nepouzdanih subjekata i ograničila je izvoz kritičnih minerala koji se koriste u proizvodnji iPhone uređaja, ali i vojnih sistema.

Takođe, Kina je ograničila prikazivanje holivudskih filmova u bioskopima i vratila najmanje dva Boeinga koji su bili namenjeni kineskim avio-kompanijama.

"Bićemo jako ljubazni"

Uprkos trgovinskim tenzijama, Tramp je više puta tvrdio da ima „veoma dobar odnos“ s kineskim predsednikom Sijem Đinpingom i da čeka da se on javi. Prema izveštaju CNN-a, Trampov tim neće načiniti prvi korak.

Umesto pregovora s Trampom, Si Đinping je pokrenuo diplomatsku ofanzivu sa drugim trgovinskim partnerima, pokušavajući da se odupre američkom pritisku.

Juče je Tramp ponovo izrazio nadu u pregovore sa Sijem i najavio pomirljiv ton:

Ne, ne, bićemo jako ljubazni. Oni će biti jako ljubazni i videćemo šta će se dogoditi - rekao je Tramp na pitanje da li će SAD igrati tvrdo prema Kini ili predsedniku Siju, i da li će se u razgovorima spominjati pandemija kovida-19.

- Na kraju, oni će morati da postignu dogovor. U suprotnom, neće moći da posluju u SAD, a mi želimo da budu uključeni. Mislim da ćemo živeti veoma srećno zajedno, u idealnom scenariju, i sarađivati. Verujem da će sve to ispasti veoma dobro - dodao je.

Kina traži ravnotežu i poštovanje

Kineska strana i dalje ostavlja otvorena vrata za pregovore, ali pod uslovom da oni budu zasnovani na ravnopravnosti.

Izvor blizak kineskoj vladi rekao je za CNN da je Kina spremna na razgovore, ali samo ako budu vođeni uz „poštovanje“, doslednost i uzajamnost – kvalitete koje, kako tvrde, nedostaju u Trampovom pristupu.

Pre nego što je Tramp 2. aprila najavio nove carine, Peking je već imao imenovanog pregovarača, ali nije bilo jasno ko bi sa američke strane predvodio razgovore. Prema istom izvoru, Tramp želi lično da vodi pregovore, što nije kompatibilno s načinom na koji Kina vodi bilateralne odnose.

Izvor je takođe naveo da Trampovo ćutanje o oštrim i često neprijateljskim stavovima članova njegove administracije prema Kini implicira njegovo prećutno odobravanje, uprkos izjavama da poštuje i ceni predsednika Sija.

Početkom meseca, Peking je oštro reagovao na izjave potpredsednika SAD Džej Di Vensa, koji je u jednom intervjuu spomenuo „kineske seljake“, što je izazvalo talas besa i podsmeha na kineskim društvenim mrežama.

(Telegraf Biznis)