Majstor naplatio 100 evra za dva minuta posla! Čovek očajan: "Pristao sam, šta sam drugo mogao?"
Naći majstora u Hrvatskoj postaje sve teži i skuplji zadatak. Velika potražnja i oskudna ponuda izazvali su pravi skok cena, a situaciju dodatno otežava pad interesovanja za zanatska zanimanja. Staru izreku da "dobar majstor zlata vredi" danas shvatamo bukvalno, jer majstori svoje usluge sve više naplaćuju kao da su od čistog zlata.
Posebno su na ceni električari, čije usluge nisu samo ključne za svakodnevni život, već su i pitanje bezbednosti. Prema informacijama sa sajta "Električar Zagreb", sat rada električara trenutno košta između 20 i 40 evra, što za osmočasovni radni dan iznosi od 160 do čak 320 evra. Podaci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje potvrđuju da su elektroinstalateri među najtraženijim zanimanjima, a potražnja za stručnjacima u ovom sektoru ne pokazuje znakove opadanja.
Prema zvaničnim statistikama, prosečna neto plata elektroinstalatera u Hrvatskoj iznosi oko 1.321 evro, sa rasponom od 1.002 do 1.540 evra, dok najbolji stručnjaci mogu zarađivati i do 1.822 evra. Ipak, stvarni prihodi često su i viši, naročito u Zagrebu, gde je potražnja najveća, a deo majstora usluge pruža bez izdavanja računa.
Čitalac: Zamena prekidača koštala me sto evra
Novinari portala Zagreb info lično su proverili koliko bi stajala zamena tri utičnice u Zagrebu. “60 evra, možemo doći u utorak ili sredu”, rekli su im u petak, piše Zagreb info. S obzirom na to da zamena jedne standardne utičnice traje od 15 minuta do pola sata, ovaj posao bio bi gotov za otprilike sat vremena, a zarada bi bila 60 evra, što dovoljno govori o današnjoj ceni rada.
Za druge elektroinstalatarske usluge cene su takođe visoke. Tako se spajanje FID sklopke naplaćuje između 24 i 32 evra po komadu, dok se ugradnja razvodnog ormara kreće od 160 do čak 260 evra. Hitni dolazak električara, što je česta potreba, dodatno se naplaćuje 40 do 60 evra, uz standardnu satnicu od 20 do 40 evra.
Navedene cene su okvirne i zavise od složenosti posla, stanja instalacija, vrste materijala i drugih faktora. Stručnjaci savetuju da se pre angažovanja majstora prikupi više ponuda kako bi se pronašla najbolja cena. Ipak, čak ni pažljivo planiranje ponekad nije dovoljno.
Svoje iskustvo za Dnevno.hr podelio je jedan čitalac, koji je zbog hitne intervencije platio paprenu cenu:
- Pregoreo mi je prekidač od bojlera u kupatilu. Odmah sam počeo da tražim elektroservisere. Jedan mi se nije javljao pa sam poslao SMS, na šta je odgovorio da će se javiti. Međutim, do dana današnjeg nije se javio. Odlučio sam da ga ne čekam predugo pa sam kontaktirao drugog električara i imao sreće.
Kad sam mu objasnio o kakvom kvaru se radi, rekao je da može izaći na teren tek za dve nedelje. Onda sam ga pitao postoji li neka brža opcija, na šta mi je odgovorio da postoji, ali da se skuplje plaća. Pitao sam koliko? Rekao je 100 evra, s obzirom na materijal koji mu je potreban (novi prekidač za bojler) i hitnu intervenciju. Pristao sam. Došao je istog dana i popravio stvar za dve minute. Ode stotka za čas. Pristao sam, a šta sam drugo mogao? Ko ima vremena da čeka dve nedelje i da se kupa u hladnoj vodi zbog pedesetak evra razlike?”, napisao je u mejlu našoj redakciji.
Njegovo iskustvo najbolje ilustruje realnost na terenu – kvalitetan i brz majstor danas ima luksuz da bira uslove, a klijenti često nemaju izbora.
(Telegraf Biznis/Dnevno)