Veće NAKNADE za bolovanja i roditelje bolesne dece na Balkanu! Iznos sa 66.300 RSD skače na oko 116.700
Državni sekretar Ministarstva zdravlja Tomislav Dulibić izjavio je da je cilj da izmene Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju stupe na snagu 1. juna. Time bi se ubrzalo povećanje najnižih i najviših naknada zarade tokom dugotrajnog bolovanja o trošku HZZO-a, kao i za majke koje neguju teško bolesno dete.
– Planiramo da zakon stupi na snagu od 1. juna. Nakon prvog čitanja potrudićemo se da brzo obradimo komentare iz rasprave, uputimo zakon u drugo čitanje i omogućimo isplate po novim pravilima od 1. juna – rekao je Dulibić u Hrvatskom saboru, odgovarajući na pitanje HDZ-ovog Petra Šimića.
Prema predloženim izmenama, najniža mesečna naknada zarade tokom privremene nesposobnosti za rad, kada se isplaćuje iz HZZO-a, odnosno državnog budžeta, povećava se sa dosadašnjih 110,36 evra na 353,15 evra. Najviša naknada bi sa 565,04 evra porasla na 995,45 evra.
Takođe, uvodi se novi način obračuna naknade troškova prevoza u vezi sa ostvarivanjem prava na zdravstvenu zaštitu. Visina naknade bi se određivala kao 0,025% od budžetske osnovice po kilometru, na osnovu udaljenosti između mesta prebivališta osiguranog lica i zdravstvene ustanove, u zemlji ili inostranstvu, prema zvaničnim podacima Hrvatskog autokluba. Na taj način, više se ne bi vezivalo pravo na refundaciju isključivo za javni prevoz.
Dulibić je najavio i izmene koje se odnose na obavezu ličnog javljanja HZZO-u za osiguranike koji su ostvarili pravo po osnovu nezaposlenosti, a nisu prijavljeni na Hrvatski zavod za zapošljavanje. Ubuduće bi morali da se javljaju HZZO-u jednom u tri meseca, što važi i za osobe starije od 18 godina koje su izgubile status redovnog učenika ili studenta, a prijavile su se HZZO-u u roku od 30 dana.
Na pitanje SDP-ove Tanje Sokolić zašto roditelji koji neguju dugotrajno bolesno dete, a imaju platu veću od minimalne, i dalje imaju vremensko ograničenje, Dulibić je odgovorio da nijedna zemlja ne funkcioniše bez limita.
– Mi smo tu naknadu već podigli na 995 evra. U ovom trenutku, imajući u vidu celokupan zdravstveni sistem, ne možemo više – poručio je.
Opozicija: Mali, ali nedovoljan pomak
Tokom rasprave u Saboru, istaknuto je da zakon pokušava da ispravi višegodišnje nepravde, ali opozicija smatra da su promene nedovoljne.
Sabina Glasovac iz SDP-a upozorila je da je obaveza ličnog dolaska u HZZO svakih 90 dana zastareo i rigidan sistem koji je prošle godine doveo do toga da čak 13.184 građana ostane bez zdravstvenog osiguranja. Među njima su, kaže, i teško bolesni, osobe sa invaliditetom, majke na porodiljskom, studenti i stariji građani.
Njena stranačka koleginica Tanja Sokolić podsetila je da je SDP tražio ukidanje ograničenja za roditelje koji neguju bolesno dete, tako da imaju pravo na punu platu bez limita sve dok postoji potreba za negom deteta do sedme godine. Smatra da je novi limit od 995 evra zapravo minimalna plata i da roditelji i dalje budu kažnjeni što se brinu o svom detetu.
Ljubica Lukačić iz HDZ-a založila se za izuzeće osoba sa najtežim invaliditetom od obaveze javljanja HZZO-u, jer mnogima fizičko stanje ne dozvoljava dolazak u poslovnice i nisu u mogućnosti da se prijave na Zavod za zapošljavanje.
Jelena Miloš iz stranke Možemo! ukazala je da, iako su sadašnje naknade povećane, zakon ne prati rast plata u Hrvatskoj. Podsetila je da su oni predlagali da se naknade jednom godišnje usklađuju s rastom prosečne zarade, ali taj predlog nije prihvaćen.
(Telegraf Biznis/Fenix)