Penzioneri u Hrvatskoj dobijaju 13. penziju! Evo da li će se ovo desiti i u Srbiji?!

V. K.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Foto: Shutterstock/Ljupco Smokovski

Vlada Hrvatske je sa sednice u četvrtak u skupštinsku proceduru uputila novi Zakon o penzijskom osiguranju koji donosi ključnu novinu - uvođenje godišnjeg dodatka na penziju, koji se kolokvijalno naziva 13. penzijom, ali neće biti u punom iznosu već će zavisiti od godina radnog staža.

Cilj je povećanje penzija i njihova adekvatnost, tako da ukupna prosečna penzija do kraja mandata iznosi 800 evra, smanjujemo razlike u penzijama, omogućavamo veću participaciju penzionera na tržištu rada, naveo je ministar rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike Marin Piletić.

- Zakon o penzijskom osiguranju (ZOMO) ne tiče se samo milion i 230.000 penzionera, već i svih osiguranika kojih ima milion i 756.000 - naglasio je Piletić.

Zakonom se uvodi nova, povoljnija formula usklađivanja penzija dva puta godišnje u odnosu 85 prema 15 u korist rasta plata. Za svako dete dodaje se 12 meseci, umesto dosadašnjih šest, staža majkama, što će predstavljati povećanje penzije budućim korisnicama u proseku od tri odsto po detetu. Redefiniše se i bonifikacija za kasnije penzionisanje – ukida se uslov od 35 godina staža i ograničenje od pet godina, piše Poslovni.

Ključna novina je uvođenje trajnog godišnjeg dodatka svim penzionerima. Iako se kolokvijalno naziva 13. penzijom, neće biti u punom iznosu mesečne penzije. Nezavisno od visine penzionih primanja, visina godišnjeg dodatka vezuje se uz pune godine penzionog staža koje se uzimaju u obzir za izračun visine penzije. Za korisnike kojima je penzija određena bez uračunavanja staža, određuje se minimalni period od 15 godina za dobijanje dodatka.

13. penzija u Srbiji

Trenutno u Srbiji ne postoji zakonski ustanovljena 13. penzija koja bi se redovno isplaćivala svim penzionerima. Međutim, u poslednjih nekoliko godina vođene su ozbiljne rasprave o njenom uvođenju, posebno za penzionere sa niskim primanjima.

Penzionerima sa niskim primanjima povremeno se isplaćuju jednokratne novčane pomoći, ali one nisu sistematizovane kao 13. penzija.

(Telegraf Biznis)