Paprena kazna ako se prekrše NOVA PRAVILA na Dan žalosti: Na udaru većina Balkanaca

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Shutterstock, Telegraf

Republika Srpska planira da donese zakon o obeležavanju dana žalosti, a prva verzija tog akta, kojim su propisane i kazne za one koji se ne budu pridržavali propisa, već je sačinjena.

U nacrtu zakona o obeležavanju dana žalosti, čiji je kreator Ministarstvo uprave i lokalne samouprave RS, navodi se da se tim aktom uređuje način obeležavanja dana žalosti na teritoriji Republike Srpske, obaveze republičkih organa, opština i gradova, kao i javnih ustanova i preduzeća, ali i pravnih i fizičkih lica, piše Glas Srpske.

- Dan žalosti se proglašava posle naročito teške nesreće koja je za posledicu imala smrt, ranjavanje ili teško narušavanje zdravlja većeg broja ljudi, ili u slučaju smrti visokog funkcionera. Dan žalosti može da bude proglašen i u slučaju smrti ličnosti koja je imala velike zasluge za Republiku Srpsku, kao i povodom nekog tragičnog događaja. Odluke o proglašenju i trajanju dana žalosti donosi Vlada - stoji u zakonu, čije će se odredbe primenjivati i kada lokalne zajednice proglase dan žalosti.

Navedenim zakonom definiše se da se dan žalosti obeležava spuštanjem zastave na pola koplja, odavanjem pošte minutom ćutanja, informisanjem putem medija i sećanjem, i to u vaspitno-obrazovnim ustanovama, ustanovama kulture, na sportskim manifestacijama, ali i zabranom izvođenja i emitovanja narodne i zabavne muzike, kao i programa zabavnog karaktera.

- Poslodavci su dužni da na dan žalosti omoguće zaposlenima da u isto vreme minutom ćutanja odaju poštu stradalima u nesreći zbog koje je dan žalosti proglašen - navodi se u nacrtu zakona.

U vaspitno-obrazovnim ustanovama dan žalosti obeležava se minutom ćutanja na prvom času, a nastava iz muzičkog obrazovanja prilagođava se tom danu. Ustanove kulture su obavezne da svoje programe prilagode danu žalosti.

Tokom dana žalosti, pravnim licima koja se bave ugostiteljstvom, turizmom i sličnim delatnostima zabranjeno je emitovanje narodne i zabavne muzike, kao i organizovanje zabavnih programa na javnim mestima.

Nacrtom zakona predviđene su kazne od 800 do 3.000 KM za pravna lica koja na dan žalosti ne istaknu zastavu Republike na pola jarbola, odnosno pola koplja, uz odgovarajuće osvetljenje noću, kao i ako ne omoguće zaposlenima da minutom ćutanja odaju poštu stradalima.

Ista kazna predviđena je i za radiodifuzne organizacije, novinsko-izdavačke kuće, vaspitno-obrazovne i ustanove kulture, sportske organizacije, kao i za pravna lica koja se bave ugostiteljstvom, turizmom i sličnim delatnostima, ukoliko se ne pridržavaju zakonskih odredbi.

Takođe, predviđena je i kazna od 30 do 150 KM za fizička lica koja na javnom mestu namerno prekrše obavezu obeležavanja dana žalosti.

Sportska takmičenja

Kada je reč o obeležavanju dana žalosti u sportskim halama, na stadionima i igralištima, zakonom je propisano da se na pola jarbola ili koplja spušta zastava Republike, zastava sportskih klubova, kao i međunarodnih sportskih organizacija, ukoliko se radi o međunarodnim sportskim susretima.

- Pre početka sportske manifestacije sudija zviždukom pištaljke označava početak i završetak odavanja pošte minutom ćutanja i prikladnih poruka kojima se odaje počast stradalima. Igrači, rezervni igrači, treneri, sudije i svi ostali učesnici manifestacije, kao i prisutni gledaoci, dužni su da ustanu i dostojanstveno obeleže minut ćutanja - naglašeno je u zakonu.

(Telegraf Biznis/Glas Srpske.)