Vendi stigla kazna od 1,8 miliona dolara! Trampova politika utiče na i na pojedince, samo ih ovo može spasiti

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Tanjug/AP

Primaoci obaveštenja dobili su rok od 30 dana da pismeno, pod zakletvom i uz dostavljanje dokaza, ospore kaznu i iznesu razloge zbog kojih im kazna ne bi trebalo da bude izrečena.

Vendi Ortiz ostala je u šoku kada je saznala da joj preti kazna od 1,8 miliona dolara zbog ilegalnog boravka u SAD-u.

Reč je o 32-godišnjoj ženi koja radi u fabrici mesa u Pensilvaniji za 13 dolara po satu. U Americi živi već deset godina, nakon što je pobegla iz Salvadora od nasilnog partnera i pretnji tamošnjih bandi. Ortiz jedva uspeva da platom pokrije troškove života i brigu o šestogodišnjem autističnom sinu, koji je rođen u SAD-u.

- Nije fer. Gde bi neko mogao da pronađe toliki novac? - zapitala se.

Ortiz nije jedina koja se suočava s ovakvim kaznama. U poslednjih nekoliko nedelja, američki predsednik Donald Tramp započeo je strogu akciju kažnjavanja migranata koji nisu napustili SAD nakon konačne odluke o deportaciji. Viši Trampov zvaničnik, koji je želeo da ostane anoniman, otkrio je da je izdato 4.500 obaveštenja s ukupnim kaznama većim od 500 miliona dolara.

Naime, Rojters je razgovarao sa osam imigracionih advokata širom zemlje, koji su potvrdili da su njihovi klijenti dobili kazne u rasponu od nekoliko hiljada pa do čak 1,8 miliona dolara. Primaoci obaveštenja imaju rok od 30 dana da pismeno, pod zakletvom i uz dostavljanje dokaza, ospore kaznu i objasne zašto ne bi trebalo da im bude izrečena.

Ove visoke novčane kazne deo su Trampove oštre strategije kojom pokušava da natera ilegalne imigrante u SAD-u da dobrovoljno napuste zemlju ili da se „sami deportuju“. Detalji tog plana, prvi put objavljeni u aprilu, predviđaju kaznu od 998 dolara dnevno za one koji nisu napustili SAD uprkos naredbi o deportaciji.

Trampova administracija planira retroaktivno naplaćivanje kazni do pet godina unazad, što može dovesti do maksimalnog iznosa od 1,8 miliona dolara. Za one koji nisu u mogućnosti da plate, država bi mogla da zapleni njihovu imovinu. Ipak, još uvek nije jasno na koji način će administracija sprovoditi naplatu kazni i zaplenu imovine.

(Telegraf Biznis/Poslovni)