Ako vam bliska osoba traži novac - proverite OVO pre nego što odgovorite

N. M.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto:Shutterstock.com

Veštačka inteligencija olakšala je svakodnevicu, ali je iznedrila i nove alate za gotovo savršene finansijske prevare, ocenili su stručnjaci za visokotehnološki kriminal i informacione tehnologije.

Stručnjak za visokotehnološki kriminal Saša Živanović kaže da su meta uglavnom najstariji sugrađani, ali da su alati toliko napredni da ih je skoro nemoguće prepoznati, dok Stefan Jančić, stručnjak za informacione tehnologije, ističe da emocije mogu biti ključ za prepoznavanje prevaranta.

Oni su za RTS naveli da je važno informisati građane o tome jer se veštačka inteligencija sve teže može razlikovati od stvarnog glasa.

Naši stariji sugrađani bili su meta nove vrste prevare, u kojoj su, pomoću veštačke inteligencije, oponašani glasovi bliskih članova njihove porodice, a u tim slučajevima, lažni pozivi su tražili da im se hitno pošalje velika suma novca, jer su navodno u životnoj opasnosti.

Živanović je istakao da su prevare postale sofisticirane i da je u ovom slučaju reč o takozvanim "dip fejk" emocionalnim prevarama, koje kod žrtve izazivaju paniku, krivicu i osećaj hitnosti.

"Ne morate da budete tehnološki pismeni, niti da imate skupu opremu da biste izveli ovakvu prevaru – čak ni u realnom vremenu", objašnjava Živanović.

Dodaje da postoje alati koji mogu da prikažu i pravi broj bližnjeg, kao i da imitiraju šapat, bes, ljutnju ili radost.

Živanović je naveo da, ukoliko prevaranti koriste besplatne alate, moguće je uočiti odsustvo šuma u pozadini, ali da je najvažnije informisati građane, posebno s obzirom na to da veliki broj starijih ima bližnje u inostranstvu.

"Ako dobijete ovakvu vrstu poziva, važno je da ne paničite, da ne reagujete odmah, već da postavite kontrolno pitanje – na primer: 'Koja ti je bila omiljena učiteljica?' ili 'Kako se zvao tvoj prvi kućni ljubimac?' – nešto što nije dostupno na društvenim mrežama. Takođe, uvek možete prekinuti poziv i direktno kontaktirati blisku osobu", rekao je Živanović.

Jančić upozorava da se veštačka inteligencija sve teže može razlikovati od stvarnog glasa, posebno kod starijih osoba koje imaju oštećen sluh, pa im mogu promaći nijanse u govoru.

"Ključni momenti za prepoznavanje su emocije i intonacija, jer glas stvoren pomoću veštačke inteligencije često zvuči ravno. Poželjno je imati porodičnu lozinku ili kontrolno pitanje koje nije definisano onlajn. Nemojte objavljivati previše detalja iz privatnog života na internetu", poručio je Jančić.

(Telegraf.rs/Tanjug)