Mijatović: Projekat "Jadar" na listi strateških projekata EU dodatan podsticaj za Srbiju

A. R.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: Shutterstock

Zamenik direktora Geološkog zavoda, Predrag Mijatović, izjavio je danas da je dodatni podsticaj za Srbiju to što je Evropska komisija uvrstila projekat "Jadar" kompanije Rio Tinto među strateški značajne projekte za Evropsku uniju, ističući da je taj projekat važan za celu zemlju i da će doprineti smanjenju nezaposlenosti.

"Nije tu samo korist direktno od prodaje, od eksploatacije, nego ima tu i raznih uslužnih delatnosti koje će se razviti uz ovu primarnu. Tu će raditi nekoliko hiljada radnika, onda transporti robe, materijala, opremu za taj rudnik. U zavisnosti od potreba, tu će se dalje razvijati te delatnosti, a jedna od glavnih stvari će biti što će se broj nezaposlenih drastično smanjiti", rekao je Mijatović za Tanjug.

On je istakao da je ležište ruda u Srbiji jedinstveno, jer se osim litijuma, dobija i natrijum sulfat, kao i borna kiselina koja se koristi za pravljenje keramike i u elektroindustriji.

"Samo treba napraviti dobre uslove, da privučemo strane investicije za otvaranje fabrika baterija, vozila ili, pošto litijum ima daleko širu primenu, i u drugim industrijskim granama", naveo je Mijatović.

Istakao je da bi dodatni podsticaj za Srbiju trebalo da bude to što je Evropska komisija proglasila "Jadar" kao jedan od svojih prioritetnih projekata i da EU već odavno ima plan da što više sirovina koje su joj potrebne za industriju, obezbedi iz sopstvenih izvora.

"Zato je i donet taj takozvani, mi kažemo, zakon o kritičnim sirovinama. U Evropskoj uniji se to označava kao akt o kritičnim sirovinama, tamo je tačno strateški navedeno šta sve treba da ispune zemlje članice. Na primer, jedna od vrlo pozitivnih i malo čudnih stvari pogotovo za te zemlje zapadne ekonomije je da kažu da treba otvoriti ležište i rudnik čak i na onim mestima gde ne postoji ekonomska opravdanost za eksploataciju određene sirovine", naglasio je Mijatović.

Naveo je i da Evropska unija želi u potpunosti da bude nezavisna od Kine i Afrike u eksploataciji sirovina i ocenio da će bar još 20 godina Evropa i ostatak sveta zavisiti od sirovina iz Kine, Afrike i Rusije.

"Evropska unija, ali i sve zemlje zapadne ekonomije, u jednom trenutku su shvatile da zavise najviše od Kine po pitanju mnogih mineralnih sirovina. To su te kritične mineralne sirovine, kako su ih oni definisali i traže diverzifikaciju snabdevanja i nezavisnost Evropske unije i tih ekonomija od Kine i od nekih afričkih zemalja. Tako da Evropska unija već odavno ima plan da što više tih sirovina koje treba za njihovu industriju da obezbedi iz sopstvenih izvora, znači iz Evrope", naveo je on.

Izrazio je mišljenje da komentari da se u Srbiji neće poštovati evropski standardi u realizaciji projekta predstavljaju politizaciju i da su deo politike da se projekat "Jadar" zaustavi.

"To je politizacija jednog najobičnijeg inženjerskog posla, bez obzira da li se radi o geologiji, rudarstvu, pripremi mineralnih sirovina ili o tehnologiji. Postoje svi kompletni tehnički standardi, tehnološki standardi, prema tome tu nema nekih, da kažem, posebnih nepoznanica. Glavna stvar u svemu tome je samo sprovesti dobar monitoring nad tim celim procesom", rekao je Mijatović.

Odgovarajući na pitanje da li Srbija ima snage da ponovo pokrene projekat "Jadar", on kaže da bi najgore bilo ukoliko Rio Sava ili Rio Tinto, odu iz Srbije i napuste projekat pod pritiscima koji nemaju veze sa strukom.

"Rio Tinto više nije u toj poziciji da ima samo jedan potencijalni rudnik. On sad već ima dosta rudnika, dosta proizvodnih kapaciteta, tako da i u tom svetlu treba gledati razvoj ovog projekta. Ali, kažem, konkretno za nas i za taj deo zapadne Srbije značilo bi da se taj rudnik otvori", zaključio je Mijatović.

(Telegraf.rs/Tanjug)