Nemci otkrili GREŠKU U SISTEMU nakon 20 godina! Ugroženo čak 1.440 radnika

Vreme čitanja: oko 1 min.

Foto: Shutterstock

Učitelja nema dovoljno širom Nemačke, ali se sada ispostavilo da je stanje još gore nego što se mislilo – barem u saveznoj pokrajini Baden-Virtemberg. Kako prenosi Nemačka novinska agencija (dpa), otkriveno je da je softverska greška prikrivala čak 1.440 otvorenih radnih mesta u školama, i to više od dve decenije.

Sistem grešio 20 godina – niko ništa nije primetio

Problem vuče korene još iz 2004. godine, kada je uveden novi digitalni sistem za prijavu i evidenciju školskog osoblja. Svake godine, softver je pogrešno unosio između 80 i 100 lažno popunjenih pozicija, koje u stvarnosti nisu bile zauzete. Vremenom se ta brojka popela na šokantnih 1.440 radnih mesta.

Vlada Baden-Virtemberga priznala je grešku i istakla da se nijedan zaposleni zapravo nije nalazio na tim pozicijama, niti je bilo kome isplaćena plata za te fiktivne angažmane. Greška se prikrivala godinama – sve dok nije uveden novi program koji je otkrio pravu sliku.

Da su ta mesta bila stvarno popunjena, trošak bi bio ogroman

Prema procenama, da su učitelji zaista radili na tim „fantomskim“ mestima, to bi državu koštalo između 100 i 120 miliona evra godišnje. Srećom, novac nikada nije isplaćen, jer se greška odnosila isključivo na statistiku i administraciju.

Sada sledi hitna potraga za kadrovima

S obzirom na ozbiljan manjak nastavnog osoblja, situacija je sada još alarmantnija – pokrajina mora hitno da popuni 1.440 mesta koja su godinama bila „nevidljiva“ zbog softverske greške.

Ovo otkriće dodatno osvetljava sistemsku krizu u obrazovanju u Nemačkoj, ali i pitanje kontrole i odgovornosti u javnoj administraciji.

(Telegraf Biznis/Fenix)