Kriza potresa nemačko tržiste rada: Firmama fali kadar sa srednjom stručnom spremom
Više od polovine kompanija u Nemačkoj navodi da manjak kvalifikovanih radnika predstavlja najveći izazov u njihovoj kadrovskoj politici, a najtraženiji su kandidati sa završenim srednjim stručnim obrazovanjem, pokazuje danas objavljeno istraživanje kompanije Randštad i Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena.
Nedostatak kvalifikovanog kadra jasno se ogleda i u samom procesu zapošljavanja, pošto se trenutno kandidati nalaze u povoljnijoj poziciji u odnosu na poslodavce, prokomentarisao je istraživač IFO Jonas Henrih.
To potvrđuje i podatak da 49 odsto HR menadžera vidi kandidate kao stranu sa više moći u pregovorima, dok samo 11 odsto smatra da poslodavci imaju prednost, a preostalih 40 odsto veruje da je raspored snaga izjednačen.
Otkazi trenutno nisu prioritet. Samo devet odsto kompanija vidi smanjenje broja zaposlenih kao važno pitanje. Za 20 odsto firmi, nestašica radne snage i otpuštanja imaju podjednak značaj, dok 19 odsto navodi da ih nijedna od ovih pojava trenutno ne pogađa.
Kada je reč o konkretnim profilima traženih radnika, čak 77 odsto menadžera koji prijavljuju nedostatak stručnjaka tvrdi da je manjak osoba sa srednjom stručnom spremom "izražen" ili "prilično izražen".
U 58 odsto anketiranih firmi nedostaju i specijalisti, majstori i drugi radnici sa dodatnim kvalifikacijama.
Potražnja za studentima i pripravnicima ostaje visoka: 51 odsto kompanija ne uspeva da ih pronađe.
Ni visokoobrazovani nisu izuzetak - 47 odsto poslodavaca teško popunjava pozicije za kandidate sa univerzitetskom diplomom, navodi se na veb stranici IFO.
(Telegraf Biznis/Tanjug)