Ovo je ubrzana procedura za dobijanje priključka za struju: Objavljeni detalji

Vreme čitanja: oko 1 min.

Foto: Shutterstock, Privatna arhiva, eps.rs

Procedura dobijanja priključka za struju u Srbiji postala je brža – elektroenergetski uslovi, koji predstavljaju tehničku dokumentaciju za projektovanje i priključenje na mrežu, sada se u proseku izdaju za 8,2 dana.

To je veliki napredak u odnosu na prethodne dve godine, kada je za isti proces bilo potrebno 13,2 dana, ali investitori se i dalje suočavaju sa administrativnim barijerama, neujednačenom praksom i dužim rokovima u pojedinim delovima zemlje.

Nova analiza NALED-a, koja je obuhvatila 36 lokalnih distributera, pokazala je da najefikasniji ogranci EDS-a rešavaju zahteve i za pet do šest dana (Sombor, Kruševac, Loznica, Sremska Mitrovica, Obrenovac, Bajina Bašta).

Kako ističe Jasmina Radovanović, vodeća savetnica za imovinu i investicije u NALED-u, podaci od januara 2023. do juna 2025. pokazuju poboljšanje u brzini obrade zahteva, ali uprkos tome, većina distributera još uvek nije među 20 najefikasnijih imaoca javnih ovlašćenja (IJO) i nalazi se na kraju liste.

Nekad i do mesec dana čekanja

Pozitivan trend rezultat je digitalizacije i unapređenja rada distributera. Prosečan broj dana za izdavanje uslova smanjen je za više od trećine, sa čak 28 dana koliko je bilo po Doing Business izveštaju Svetske banke za 2020, na sadašnjih 8,2 dana.

Takođe, za ovu godinu primećeno je da je prosečno kašnjenje distributera u odnosu na prosek svih posmatranih IJO smanjeno sa 3,2 na 1,2 dana.

Ipak, prostor za dalja poboljšanja postoji. Jedna od višegodišnjih preporuka iz NALED-ove Sive knjige je da se proces priključenja dodatno pojednostavi kroz izmene propisa, što bi ubrzalo postupak i smanjilo troškove, što je od ključnog značaja za investitore.

(Telegraf Biznis/Kamatica)