Most na Savi skraćuje putovanje sa 2 sata na 5 minuta: Poslanik traži dogovor sa Hrvatskom oko ovog projekta
Poslanik Milan Petković u Parlamentarnoj skupštini BiH, najavio je da će na prvoj narednoj sednici Predstavničkog doma uputiti zvaničnu inicijativu kojom će tražiti da se Savet ministara BiH obaveže na početak pregovora sa Republikom Hrvatskom za izgradnju mosta na Savi između opština Srbac i Davor.
Petković je već razgovarao sa načelnicima ovih opština u Republici Srpskoj i Hrvatskoj, jer je most interes obe strane, kao i otvaranje graničnog prelaza.
„Ovde nikada nije postojao most, ali su se ljudi vekovima susretali. Trgovali su, venčavali se sa obe strane reke, radili, sarađivali. Susretali su se i na ovoj, i na onoj obali. Danas ih razdvajaju dve države, ali ne smeju ih razdvajati kilometri, birokratija i loša infrastruktura“, rekao je Petković, a prenele Nezavisne.
On je dodao: „Želimo da se izgradi ne samo most od betona, već most prilika za brži razvoj, za nova radna mesta, za mlade koji ne samo da žele da odu, nego i za mlade koji ovde žele da ostanu.“
Most značajno skraćuje putovanje
Petković ističe da ako su preci mogli sarađivati bez mosta, današnje generacije nemaju izgovor da ga ne izgrade: „Vreme je da spojimo obale i ljude.“
Kako bi ilustrovao značaj mosta, naveo je dužinu svog putovanja od Srpca do Davora: potrebno mu je bilo puna dva sata sa prelaskom granice u Gradišci i prelazak 80 kilometara.
„Da postoji most, putovanje bi trajalo manje od pet minuta, jer je razdaljina između obala oko 500 metara. Toliko bi nam značilo da izgradimo ovaj most“, zaključuje Petković.
Ukinut malogranični skelski prelaz
Malogranični skelski prelaz između Srpca i hrvatske opštine Davor ukinut je 2013. godine, nakon deset godina rada, zajedno sa punktom Granične policije na ušću Vrbasa u Savu kod Srpca.
Od tada, za prelazak u Hrvatsku i EU, građani Srpca mogu koristiti granične prelaze kod Gradiške i Broda, koji su udaljeni oko 40 kilometara od Srpca.
(Telegraf Biznis)