Ašiš Saraf imenovan za počasnog predstavnika PKS u Indiji

B. P.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Foto: Boban Ristic

Privredna komora Srbije (PKS) imenovala je danas Ašiša Sarafa (Ashish Saraf), indijskog biznismena, industrijalca i diplomatu, za počasnog predstavnika PKS u Indiji, izjavio je Marko Čadež, predsednik PKS, nakon sastanka sa ambasadorom Indije u Srbiji Abišekom Šukulom (Abhishek Shukla).

Imenovanje Sarafa, koji obavlja funkciju generalnog direktora kompanije Saraf Group, za predstavnika Privredne komore Srbije u Indiji omogućiće intenzivniju saradnju privrednika dve zemlje, ali i zajednički nastup na trećim tržištima, naglasio je Čadež.

"Postoji ogroman potencijal za saradnju dve privrede, a Srbija, kao i ceo region sa oko 22 miliona stanovnika, mogu u budućnosti biti veoma značajni za indijske kompanije koje žele brži pristup tržištu Evropske unije", rekao je Čadež.

U narednom periodu biće organizovani poslovni forumi srpskih i indijskih privrednika, kao i B2B sastanci, najavio je Čadež i istakao da je jedna od ključnih prilika za razvoj privredne saradnje dve strane mogućnost uspostavljanja direktnih letova između Srbije i Indije, kao i pojednostavljivanje procedura vezanih za radnu snagu iz Indije, saopštava PKS.

Ambasador Šukla je naglasio da je cilj te zemlje da u naredne tri godine trgovinska razmena sa Srbijom dostigne milijardu dolara, kao i da će u narednom periodu u Srbiji biti otvorena kancelarija poznate indijske IT kompanije.

Na sastanku je istaknuto da postoji izuzetno veliki potencijal za saradnju dve poslovne zajednice u sferama proizvodnje đubriva, energetike, farmacije, agrara, namenske industrije, finansijskog sektora i IKT-a.

Indija predstavlja jednu od ključnih ekonomskih i geopolitičkih sila u usponu, sa populacijom od preko 1,4 milijarde stanovnika i statusom najbrže rastuće velike ekonomije sveta sa stabilnim godišnjim rastom bruto domaćeg proizvoda od 6–7 odsto. Indijska privreda odlikuje se velikom uvoznom tražnjom za sirovinama, poluproizvodima, industrijskim komponentama i kvalitetnim prehrambenim proizvodima, što je čini jednim od najperspektivnijih tržišta za diversifikaciju izvoza Srbije.

(Telegraf Biznis)