Paušalci vs. IT, nova runda: Šta donose izmene zakona i da li će zaista preduzetnici biti pogođeni?

"Pavi preduzetnici neće biti pogođeni primenom ovog zakona, jer imaju svoje klijente i u skladu sa ostvarenim prihodima plaćaju porez paušalno ili po prometu. Porez se ne povećava", rekli su u DIS za naš portal

Foto: Shutterstock

Već  neko vreme vode se diskusije, rasprave i razmišljanja oko novih izmena zakona koje se tiču paušala. Vlada je, tačnije Ministarstvo finansija, podsetimo, pre mesec dana predstavila predlog izmena Zakona o porezu na dohodak građana i Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje koje u suštini znače sledeće: Ukoliko ste paušalac i ne prolazite Test samostalnosti – onaj ko je do sada bio vaš klijent, trebalo bi da postane vaš poslodavac.

Glavna pitanja koja su se nametnula su: šta zapravo novi propisi donose paušalcima, a šta kompanijama koje ih angažuju? I da li će ovakve mere uticati na to da se strane kompanije pre okrenu ka Ukrajini, Rumuniji i drugim zemljama u kojim freelanceri lakše mogu da razvijaju svoj posao?

Predlog izmena zakona o paušalnom oporezivanju izazvao je oštar odgovor javnosti ali i razdor u IT sektoru. Udruženja IT preduzetnika tvrde da ovo odgovara  velikim kompanijama koje su radile na pripremi predloga sa državom, dok te kompanije tvrde da nelojalna konkurencija umesto da regularno zapošljava ljude i plaća pun iznos poreza i doprinosa smanjuje troškove angažujući paušalce i tako stiče prednost na tržištu.

Upravo je u Beogradu održana i rasprava u Privrednoj komori Srbije, gde su se zainteresovane strane ponovo okupile, ovaj put bez predstavnika nadležnog ministarstva i predstavnika kabineta Vlade.

Pitali smo i Društvo za informatiku Srbije (DIS), koje je bilo učesnik u raspravi u PKS, šta tačno donosi nova promena oko zapošljavanja u našoj zemlji i da li je ona dobra ili ne.

Kako su istakli za naš portal, ovim predlogom se dodatno uređuje oblast načina obavljanja delatnosti preduzetnika. Ističu da pravi preduzetnici neće biti pogođeni primenom ovog zakona, jer imaju svoje klijente i u skladu sa ostvarenim prihodima plaćaju porez paušalno ili po prometu.

Dalje, preduzetnici koji to nisu, već zbog optimizacije poreskih davanja se registruju za obavljanje delatnosti mogu biti pogođeni, ali pre svega će početi da plaćaju poreze u skladu sa zakonom.

Dodatno, porez nije povećan kako je to bila jedna od glavnih dilema tokom prethodnih nedelja.

- Paušalci su u dosadašnjem periodu imali značajan doprinos u rastu IT sektora. Novi propisi donose regulaciju položaja paušalaca u nameri da se njihov položaj približi statusu radnika u redovnom radnom odnosu. Paušalci dobijaju mogućnost da unaprede radni status i otvore perspektivu razvoja karijere u okviru kompanije. Kompanije organizaciono i kadrovski jačaju. Namera je regulisanje statusa paušalaca. Međutim, jedan broj paušalaca smatra da će im se donekle smanjiti primanja i dodate nove administrativne obaveze - rekli su nam iz Društva za informatiku Srbije.

Foto-ilustracija: Shutterstock

Oni ističu da strane kompanije neće više biti motivisane da se okrenu frilenserima u drugim zemljama, a da će troškovi za frilensere u Srbiji uglavnom ostati na istom nivou.

Kako objašnjavaju, strane kompanije za saradnju sa našim stručnjacima motivišu i dalje niži troškovi i veći kvalitet softvera i efikasnosti u programiranju.

  • Najavljene mere najviše bi mogle da utiču na IT sektor, budući da nemali broj IT kompanija zapošljava paušalce i da ovaj način oprezivanja predstavlja nenamerni podsticaj čitavoj grani, šta vi mislite?

- Vlada očekuje da će Zakon doprineti daljem podsticanju IT delatnosti jer omogućuje poreske olakšice tokom tri godine. Procenjuje se da će doći do vrlo malog smanjivanja budžetskih prihoda, ali da će se povećati broj novozaposlenih - dodaju oni.

Društvo za informatiku smatra da je je potrebno uspostaviti stalni monitoring nad primenom Zakona i praćenje ukupnih efekata i reagovati u slučaju neželjenih efekata (opadanja aktivnosti, smanjivanja zarada, porasta odliva kadrova i sl...).

Na pitanje da li je ovo kako se to čulo u proteklih mesec dana, paravan za suzbijanja IT-a, kažu:

- Naprotiv, ovim propisima se smanjuju mogućnosti za nelojalnu konkurenciju između angažovanja paušalaca koji imaju manja poreske obaveze i programera koji su u redovnom radnom odnosu. Znači, ako je i bilo, sada se smanjuje mogućnost za nelojalnu konkurenciju. Vlada u obrazloženju Zakona ističe da on treba da bude u funkciji podržavanja razvoja IT. Međutim u javnoj diskusiji pojedine IT kompanije a pre svega male, ocenjuju da će im se za par procenata umanjiti rentabilnost - ističu.

Čuveni Test samostalnosti, odnosno 9 kriterijuma bi trebalo što objektivnije da klasifikuju preuzetnike koji to jesu, tj. oni ko to zapravo nisu.

U DIS smatraju da se odredbe o “testu samostalnosti” moraju doraditi u smislu preciziranja pojmova, kriterijuma i postupaka. A ono su, kako navode za naš portal, spremni da sa zainteresovanim paušalcima i Poreskom upravom, pre primene testa, organizuju konsultacije i izvesnu edukaciju.

Foto: Shutterstock

Inače, Društvo za informatiku Srbije se već nekoliko godina bavi praćenjem položaja IT paušalaca jer njih ima oko 12.000, i predstavljaju značajan resurs u IT sektoru.

- Usvajanje novog Zakona ne sme da ugrozi IT delatnosti, nego mora da se ceni sa stanovišta doprinosa boljoj organizaciji i većoj efikasnosti u stvaranju IT proizvoda. Mi nastavljamo sa praćenjem aktivnosti na pripremi i kasnijoj primeni Zakona - rekli su nam u DIS.

Jelena Jovanović, sekretar UEKID iz Privredne komore Srbije, potvrdila nam je da je ideja da se paušalci na neki način urede. Ona dodaje da se nove promene ne odnose samo na IT paušalce, već na sve preduzetnike.

- Svaka promena unosi neku vrstu nesigurnosti u naše poslovanje i u naše razmišljanje. Međutim, važno je da, do stupanja na snagu ovih izmena Zakona jeste da se ljudima omogući da se samotestiraju. Odnosno da znaju jesu li oni paušalci, ili nisu. Tumačenja su široka trenutno - kaže ona.

Svaka struka nosi svoje specifičnosti, zato bi trebalo biti što tačniji i precizniji, objašnjava.

Jovanovićeva kaže da namera jeste dobra, i da IT struka jeste bila deo pregovora, a da razgovori i treba dalje da se vodi kako bi se objasnilo svima šta ih to očekuje sa jedne strane, i sa druge koje nedostatke bi trebalo da uklone.

TEST SAMOSTALNOSTI - ŠTA ZAPRAVO ZNAČI? 

Test samostalnosti čija je svrha da utvrdi da li preduzetnik ostvaruje prihod od samostalne delatnosti ili je u stvari zaposlen, sastoji se od devet kriterijuma i njime će biti obuhvaćeni i IT preduzetnici, a planirano je da Poreska uprava sa primenom ovog testa počne početkom sledeće godine.

U slučaju da preduzetnik ispuni najmanje pet kriterijuma smatraće se da nije samostalan, te će naknada koju ostvaruje biti oporezovana kao ostali prihod u skladu sa članom 85 Zakona o porezu na dohodak građana, a na takvu naknadu će se obračunavati doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje po stopi od 26 odsto.

Dakle, predviđa se provera poslovnog odnosa preduzetnika i nalogodavca, i to po sledećim kriterijumima:

- Radno vreme, odmor i odsustva paušalca.

- Korišćenje prostorija za rad klijenta i obezbeđivanje materijala za rad.

- Da li klijent određuje način rada paušalcu.

- Da li je paušalac dobio angažovanje nakon javnog oglasa za posao koji je nalogodavac postavio.

- Da li paušalac radi sam ili angažuje tim ljudi.

- Da li 70 odsto prihoda dolazi od jednog klijenta.

- Poslovni rizik, odnosno da li ga preuzima kompanija ili paušalac.

- Zabrana rada sa drugima.

- Broj radnih dana u toku jedne godine.

(Telegraf Biznis)