U Srbiji za ovo zanimanje budućnosti bio je samo jedan oglas, a 400 prijava: Ko su virtuelni asistenti?
U Srbiji rade uglavnom za strance
Virtuelni asistenti je zanimanje koje postaje perspektivno, i sve više poznato. Raste njihov broj i u Srbiji, ali prema našim saznanjima, oni uglavnom rade za strane kompanije.
Obavljaju i nekoliko poslova - administracija, izrada i vođenje projekata, usluge digitalnog marketinga, prevođenje, ao i računovodstveno-knjigovodstvene usluge. Plate su im dobre.
- Najviše mi se dopada što je posao fleksibilan i što mogu da se rasporedim radne sate kako ja želim. Na primer, ujutru tri sata i ostatak završim uveče. Upravo sam se vratila sa skijanja na Kopaoniku gde sam radila samo od 14h, a poslodavcu je to sasvim bilo svejedno - kaže nam A.M. (27) koja se bavi digitalnim marketingom,
Dodatno, ona je skratila i radnu nedelju, pa za stranu kompaniju radi 4 dana nedeljno.
U današnje vreme, mnoga mala preduzeća prepuštaju "dosadne zadatke" virtuelnim asistentima. Možete raditi razne sekretarske poslove, organizovati sastanke po kalendaru, voditi beleške sa konferencijskog poziva, organizovati baze podataka ako se firma, na primer, bavi trgovinom, voditi računa o mejlovima, i tome slično.
Meri Karaskilo je jedna od poznatijih u ovom poslu i za godinu dana stekla je šest stalnih klijenata što joj generiše više od 8.000 dolara prihoda mesečno.
Iako se njihov broj uvećava i kod nas, i dalje se na našem tržištu rada vrlo malo zna o virtualnim asistentima, pa i ko je za njih čuo nije siguran da li su to uopšte stvarne osobe.
Stoga se ova relativno mlada “freelance” uslužna delatnost, koja ima veliku perspektivu razvoja, tek mora nametnuti na tržištu rada.
Dokaz sa to su podaci i ponude u oglasima: U prethodnoj godoni samo jedan oglas je bio za tu poziicju i to je sve.
- Bilo je skoro 400 prijava za ovu poziciju, što je dosta dobra statistika ako uzmemo u obzir da je prosečan broj prijava po oglasu u 2021. – 60 - rekli su nam u Poslovi Infostud.
Pogrešna percepcija
Nedavno istraživanje u regionu pokazalo je da virtualnom asistencijom "vladaju" visokoobrazovane žene s iskustvom, stub virtualne asistencije su administrativni poslovi, ali cena rada je i dalje niska u odnosu na vrednost.
Virtualni asistenti imaju bogata iskustva u brojnim oblastima, visoko su pismeni i proaktivni, i njihove usluge mogu biti jako korisne i vredne.
Klijente dobijaju najviše putem preporuka, nešto manje putem specijalizovanih platformi poput Upworka i drugih kao i društvenih mreža.
Uz administrativne usluge koje prednjače, u top 5 usluga koje pružaju ulaze organizacija sastanaka, putovanja, događaji, potom slede kao što smo spomenuli, usluge digitalnog marketinga, pa pisanje članaka, blogova ili postova, kao i savetovanje.
(Telegraf Biznis)