Da li se sprema "pucanje balona"? U ovim gradovima nekretnine su prve na udaru
Na vrhu liste "najranjivijih gradova" u doba pandemije, kada je reč o nekretninama, nalaze se Minhen, Frankfurt, Toronto i Hong Kong
Rizik od "pucanja balona" na tržištu nekretnina povećao se u gradovima širom sveta tokom pandemije, jer su cene nastavile da rastu uprkos signalima upozorenja, navodi se u novom UBS izveštaju.
Minhen, Frankfurt, Toronto i Hong Kong su na vrhu liste gradova koji su najosetljiviji na "oštru korekciju", prema godišnjem indeksu balona nekretnina "UBS Group AG", objavljenom u sredu.
Vladina podrška ličnom dohotku i tržištima imovine u borbi protiv ekonomskih potresa zbog korona virusa, zajedno sa niskim kamatnim stopama i obustavljenim procesima prodaje, povećala je vrednosti u mnogim gradovima, navodi se u izveštaju koji je analizirao cene u drugom kvartalu 2020. godine.
"Jasno je da trenutno ubrzanje nije održivo", piše u izveštaju. Problem sa "balonom nekretnina" je što cene u pojedinim gradovima dostignu najviše nivoe, nakon čega sledi oštar pad. Zakupi su već niži u većini gradova sveta, što ukazuje na to da će verovatno nastupiti "faza korekcije" kada Vlada ukine subvencije, a pritisak na prihode domaćinstva poraste.
Gradovi koji su ove godine najviše izloženi riziku od "pucanja balona" jesu i: Pariz, Amsterdam, Cirih. U nekim metropolama, posebno onima koje imaju jake zakone u pogledu zaštite stanara, potrebno je više od 35 godina prihoda od zakupa da bi se stan isplatio, navodi se u izveštaju.
Dalje piše da bi investitori trebalo da razmisle o prodaji nekretnina i potraže mesta za ulaganje novca, koja će doneti veći prinos. Cene padaju u četiri grada: Madridu, San Francisku, Dubaiju i Hong Kongu. Od 25 analiziranih gradova, Čikago je jedina lokacija na kojoj se tržište nekretnina smatralo potcenjenim.
Njujork je rangiran kao blago precenjen, dok su Singapur, Milano i Dubai smatrani pravično cenjenim. Najnepristupačniji gradovi - u kojima ljudi treba da rade 10 godina ili više da bi kupili stan, jesu Pariz, London, Singapur, Tokio, Tel Aviv i Njujork.
(Telegraf Biznis)