Za ruinirane stanove na obodu Beograda traže 1.700 evra po kvadratu: Da li "balon puca" svakog časa?

Mnoge ne čudi što njihovi sugrađani sve češće biraju Pančevo, Mladenovac i neke druge obližnje gradove...

Foto: Shutterstock

Nekada ste na beogradskoj periferiji mogli naći kvalitetne nekretnine po "solidnoj ceni", a danas je to sve ređa pojava.

Šta god se oglasi - plane, bilo za izdavanje ili prodaju, a ako je gradnja iole kvalitetnija, cena je paprena. Doduše, čak i stanovi u starogradnji trenutno imaju rekordne cene.

Na trend poskupljenja indirektno je uticala kovid-19 kriza, odnosno poskupljenje građevinskog materijala - s jedne strane, i odobravanje povoljnijih kredita, s druge strane.

Recimo, stanovi na Kanarevom brdu koštaju papreno ovih meseci. Kvadrat ide na nivo do 1.700 evra, i to za stanove u starogradnji, u izvornom stanju, na visokom spratu.

Neki prosek je 1.200/1.300 evra, ali ako je nekretnina stara. Ako je reč o renoviranju, teško ćete naći stan od 50-ak kvadrata za manje od 75.000 do 80.000 evra.

Takođe, na Miljakovcu 3 su cene drastično skočile, a pritom, autobus 48 - jedini koji povezuje taj deo s ostatkom grada - ide samo do okretnice. Posle toga ste "osuđeni" na mini-bus i uske ulice, zgrade uz sam put.

Foto: Freepik, Shutterstock

Vidikovac je oduvek "odskakao", barem cenovno, kada govorimo o Rakovici, a zanimljivo je da su i u Kneževcu cene sve više. Žarkovo je već steklo viši status, odavno.

Sve je veća potražnja i za stanovima u Višnjičkoj banji, Borči, Mirijevu. Za ovo potonje kažu da je postalo "veliko gradilište". Kakva su vaša iskustva?

Mislite li da će u skorije vreme cene nekretnina u Beogradu morati da padnu naglo?

Podsećamo, trenutna prosečna cena po kvadratu je blizu 2.000 evra. Najskuplji su centar, Vračar, Dedinje i Novi Beograd.

Video: Šta su stanari u obavezi da plate na mesečnom nivou upravniku zgrade?

(Telegraf Biznis)