Da li biste posle ovakvih incidenata i dalje izdavali stan na Balkanu?
Postoje situacije gde oni koji zakupe neki stambeni prostor, od njega zaista naprave rusvaj. Šta raditi u tom slučaju?
Cene nekretnina su svuda u svetu otišle "u nebesa", bilo da je reč o prodaji ili izdavanju stanova/kuća: i Telegraf Biznis je više puta pisao o tome kako je opcija stan na dan - postala vrlo isplativa.
Ipak, ne možemo zanemariti ni one loše aspekte koji prate tu vrstu "biznisa", tj. izdavanja.
Danas u Beogradu možete uzeti najmanje 25 evra po danu, zavisno od lokacije, ako izdajete stan na dan - ali i rizici su prilični. Za razliku od dugoročnog tipa izdavanja, stalno menjate podstanare i samim tim nikad ne znate sa kim "imate posla".
S druge strane, morate organizovati sređivanje prostora, nakon što pojedinac ili grupa napuste stan nakon nekoliko dana boravka u njemu. Ono što je prednost je što je zarada veća, uglavnom. Ako je prosečni cenovni nivo izdavanja stana u Beogradu 200-400 evra, jasno je da se izdavanje stana na dobroj lokaciji - na dan - dosta više isplati.
Primera radi, u Zagrebu se još 2020. za manji stan tražilo 400 evra, a cena je u većini slučajeva išla od 500 do 800 evra.
Doduše, ako je lokacija dobra - onda je i mesečna kirija veća. Ali, ovde sada postavljamo jedno drugo pitanje: ako vam podstanar uništi/demolira stan, možete li nadomestiti tu štetu?
Postoje situacije gde oni koji zakupe neki stambeni prostor, od njega zaista naprave rusvaj. Danas je učestala praksa da se novac stanodavcu uplaćuje onlajn, te da se putem mejl/mreže šalju fotografije kao dokaz o plaćenim računima - i onda stanovac i nema potrebu da dolazi u stan.
Takođe, nekada je dogovor da poslodavac plaća popravke u stanu, nekada da to čini podstanar (ali da mu se kasnije vrati depozit itd), tako da nisu česte situacije da vlasnik revnosno obilazi svoju nekretninu.
A onda, kada dođe trenutak da podstanar napusti stan - vlasnik, ponekad, ostane zatečen. Evo jednog konkretnog primera.
Mnogi od njih dele fotografije putem društvenih mreža, pitajući se da li je moguće da neko tako demolira stan, pri čemu se najčešće misli na đubre, buđ...
Naravno, zabluda je da se to dešava samo kod dugoročnog izdavanja. Onome ko je nemaran ili namerno želi da uništi neku nekretninu, dovoljno je nekoliko sati ili jedan dan da napravi nemerljivu štetu. Sve su to razlozi zbog koji vlasnici danas "tri puta mere, a jednom seku" kada treba da izdaju stan, posebno ako su u njega ulagali.
Šteta je, naravno, teško dokaziva na sudu - odnosno to ko je načinio, tako da stanodavac obično nema mnogo rešenja u opticaju.
Kakav je vaš stav o tome?
(Telegraf Biznis)