Padaju cene ključnih materijala: Znači li to pojeftinjenje nekretnina uskoro?
Poseban fokus je usmeren na Kinu koja je, ne samo veliki prozivođač građevinskih materijala, već i veliki potrošač
Poslednjih meseci, pa slobodno možemo reći i godina, suočavamo se sa trendom rasta cena nekretnina kakav nije viđen decenijama unazad.
Brojke rastu u svim pravcima, a ključno pitanje je do kad će tako biti?
Naime, ovaj trend je praćen pojačanom potražnjom, a slabijom ponudom u odnosu na to - zbog pandemije, blokada, rata u Ukrajini, problema sa snabdevanjem, pada proizvodnje, nestašice i poskupljenja određenih materijala.
Međutim, na svetskom planu se u poslednje vreme beleži pad cena gvožđa, čelika i drvne građe, što je dobar pokazatelj da će usporiti i biznis s nekretninama - barem u korist kupaca.
Primera radi, bakar je sada najjeftiniji u proteklih 17 meseci, što je donekle doprinelo stabilizaciji cena na polju stambenih jedinica. Svakako, taj pad cena stanova i kuća ne može uslediti odmah.
Evo kako to objašnjavaju svetski stručnjaci:
Investicioni ciklus izgradnje jedne stambene zgrade traje dve do tri godine, što znači da su se za objekte koji se sada nude koristili materijali kupljeni po većim cenama. Drugim rečima, jeftiniji kvadrati koji se tek budu gradili sa ovim materijalom sada, koji košta manje, tek će se pojaviti na tržištu kroz neku godinu.
Jesen bi trebalo da nam pruži jasniju sliku o tome kako će se kretati cene, s obzirom na rusko-ukrajinsku krizu, manjak materijala, ali i sve ostale probleme. Poseban je fokus usmeren na Kinu koja je, ne samo veliki prozivođač građevinskih materijala, već i veliki potrošač.
Recimo, treba reći da tržište nekretnina učestvuje sa 40 odsto u ukupnoj potražnji za čelikom u Kini, ali je izgradnja stanova opala u 2022, jer je Peking odlučio da preuzme kontrolu nad cenama na tom tržištu i da, konačno, smanji nivo duga velikim građevinskim kompanijama.
Podsećamo, najveći gigant u oblasti nekretnina u Kini, Evergrande, još uvek grca u dugovima.
(Telegraf Biznis)