Dešava se i u Beogradu: Vlasnica kuće u Zemunu dve godine ne uspeva da iseli podstanare

Vreme čitanja: oko 3 min.

Stanodavci nijednom nisu platili porez na izdavanje nekretnine, jer, kako su rekli, nisu ni imali prihod od izdavanja

Vlasnica kuće u Zemunu Jelena Čeza, koja već dve godine ne uspeva da iseli podstanare koji žive u zakupljenoj kući, rekla je da su problemi sa stanarima počeli od njihovog useljenja, jer, kako je navela, nisu plaćali račune i radili su prepravke bez njene dozvole.

"Iznajmila sam stan poznanicima, oni su porodični ljudi imaju dvoje dece i sve je bilo okej. Ja sam potpisala ugovor sa njima i prijavila ih policiji na toj adresi, sve je bilo po zakonu s moje strane", ispričala je Čeze za Telegraf.

"Postojala je jedna cev u kupatilu koja je puštala vodu, dogovor pri ulasku u stan je bio da on to popravi i za to je trebalo da se da nekih 700 evra. On je, međutim, bez mog znanja odlučio da mašinu za sudove i pranje veša izbaci i otuđi, izmenio je izgled celog kupatila, srušio je jedan zid i na sve to je odlučio da zameni bravu na vratima, naravno sve to bez mog znanja", priča nam Jelena.

Rešenje o iseljenju u roku od 30 dana je nestalo.

"Budući da je kuća u Zemunu, otišla sam tamo i ostavila mu na vratima rešenje o otkaznom roku u trajanju od 30 dana. To obaveštenje niko nije mogao da skine, jer niko nema pristup dvorištu, ali od tada ja njega ne mogu da isteram", priča nam.

Komunalije plaća vlasnica

"Prvi problemi su se javili nakon par meseci, kada mi je stigla opomena da struja nije plaćena. On nije plaćao ni Infostan, za koji sam dala 16.000 dinara, a struju sam platila 15.500 dinara. Tada mi je prekipelo. On ništa ne plaća, inače, on je na poreskom spisku najvećih dužnika, dugije ukupno 6 miliona, a ne radi nigde, ima skupe automobile i motore, postavio je veliki bazen i puni ga gradskom vodom koju ja plaćem. Znate kako, on sem što ne plaća ništa, neće ni da se iseli, a mene izbacuju kada sam otišla uz pratnju policije, čak me je njegova žena fizički napala", priča nam Čeze.

Struju je, kaže, odjavila, ali svetla su upaljena.

"Tražila sam da se skine brojilo i da se odjavi struja. To je i urađeno pre dve godine, ali on još uvek ima struju, ja ne znam kako. On se ne javlja, zaključan živi sa ženom i ne plaća mi aposlutno ništa", objašnjava nam Jelena.

Tužba i bolovi u uhu

"Mi smo njega tužili i na sudu smo, sve vreme on odlaže, njegov advokat kaže da ni ne zna zbog čega je on tužen, on se nikako ne pojavljuje, a da stvar bude gora, na jedno ročište su priložili lekarski nalaz kao opravdanje jer se nije pojavio, a dijagnoza je bila da ga boli uho i mi sada ne znamo šta više da radimo", priča nam žena koja ni sada ne veruje šta joj se dešava.

Izvršitelj Ivana Bukarica rekla je za Tanjug da ugovor o zakupu nije dobro napisan i da je u njemu trebalo definisati koja tačno ovlašćenja zakupac može da dobije.

Bukarica naglašava i da bi svaki ugovor o zakupu trebalo overiti kod Javnog beležnika.

Advokatica Slavka Babić predlaže da stanodavci i stanari zaključe ugovor o zakupu u formi izvršne isprave, kojom se izbegavaju parnični postupci, jer se, kako je navela, odmah ulazi u izvršenje.

"Odmah izlazimo u izvršenje i onda se u tom izvršnom postupku stanari iseljavaju, a useljava se stanodavac. To je, da kažem, skraćen postupak", zaključila je Babić.

Ovaj slučaj podseća i na one koje čitamo u svetskim medijima.

(Telegraf Biznis)