RZS: Izdato manje građevinskih dozvola nego u istom mesecu prošle godine
U Srbiji je u februaru ove godine izdato 1.805 građevinskih dozvola, što predstavlja smanjenje od 0,7 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, objavio je danas Republički zavod za statistiku.
Od ukupnog broja dozvola izdatih u februaru, 80,1 odsto dozvola odnosilo se na zgrade, a 19,9 odsto na ostale građevine.
Ako se posmatraju samo zgrade, 80,2 odsto dozvola izdato je za stambene, a 19,8 odsto za nestambene zgrade, dok se kod ostalih građevina najveći deo odnosilo na cevovode, komunikacione i električne vodove (74,2 odsto).
Prema dozvolama izdatim u februaru ove godine u Srbiji, prijavljena je izgradnja 2.631 stana, s prosečnom površinom od 64,3 m².
Od ukupnog broja stanova u novim stambenim zgradama, 11,8 odsto stanova biće građeno u zgradama s jednim stanom, s prosečnom površinom od 141,4 m², a 86,4 odsto stanova biće građeno u zgradama s tri stana i više stanova, i njihova prosečna površina biće znatno manja i iznosiće 53,5 m².
Predviđena vrednost radova novogradnje u februaru ove godine iznosila je 85,4 od od ukupno predviđene vrednosti radova.
Posmatrano prema oblastima, najveća građevinska aktivnost očekuje se u Beogradskoj oblasti, 40,6 odsto od predviđene vrednosti novogradnje, zatim slede Borska oblast (11,9 odsto), Sremska oblast (9,1 odsto), Južnobačka oblast (7,2 odsto), Zapadnobačka oblast (5,8 odsto) i Srednjobanatska oblast (4,5 odsto) dok se učešća ostalih oblasti kreću od 0,1 odsto do 2,7 odsto.
(Telegraf Biznis/Tanjug)