Nastavlja se saga "pirinač": Stigla nam je fotografija koja govori više od reči, žitarica u rangu mesa
Cena upakovanog prokuvanog pirinča od jednog kilograma sada je više od 800 dinara
Telegraf Biznis je pre skoro dva meseca prvi pisao o cenama Dove dezodoransa u Srbiji, pri čemu smo otišli korak dalje, i istražili koliko isti proizvod košta u Nemačkoj.
Cilj ovakvog istraživanja je da se, između ostalog, osvrnemo i na one proizvode/cene koji pogađaju naše građane, a kojima manje priča; to je, naravno, prirodno u poređenju s osnovnim životnim namirnicama, ali opet, nije zanemarljivo.
Osim toga, pažnju treba posvetiti i nekoj vrsti hrane koja se, možda, manje konzumira u Srbiji, ali koja svakako zauzima bitno mesto na rafovima supermarketa.
Jedna takva namirnica je pirinač, koji je drastično poskupeo u poslednje vreme, svuda u svetu. Pritom, treba podsetiti da su tri najviše uzgajane, a samim tim i najčešće konzumirane žitarice - pšenica, kukuruz i pirinač.
Ovih dana, čitaoci nam govore kako jedva pronalaze dugotrajno mleko u prodavnicama, a zaposleni da je situacija takva "duže vreme unazad". Poskupelo je i meso, čak i svinjsko, koje je tradicionalno najpovoljnije, a S. V. nam je nedavno pisala o ceni pirinča.
- Kilogram pirinča sam danas na popustu od 50% platila 188 dinara, a do skoro je bio 90 dinara po regularnoj ceni. Kad kažem "skoro", mislim početkom godine što nije tako davno. Sada mu je puna cena 380 RSD za kilogram - rekla je ova Beograđanka.
U međuvremenu, stigla nam je i fotografija koja, verovatno, govori više od reči.
Na njoj se jasno vidi da prokuvani pirinač, u pakovanju od jednog kilogram, sada košta na popustu 420 dinara, što znači da je regularna cena iznad 800 RSD.
Ovako nešto se zaista ne pamti, budući da su čak i najcenjenije uvozne marke i vrste ove žitarice do nedavno koštale koliko su sada na sniženju.
S druge strane, Grupacija trgovaca prehrambenim proizvodima na veliko i malo Privredne komore Srbije (PKS) saopštila je da "uprkos izazovima sa kojima se suočava ceo lanac snabdevanja, globalno i lokalno, trgovci svakodnevno dopunjuju asortimane svih prodavnica".
Navodi se da je tražnja za osnovnim životnim namirnicama koje su pod uredbom Vlade Srbije u protekla tri meseca veća od 20 procenata u odnosu na isti period prošle godine, te da se trgovci svakodnevno trude da obezbede potrebne količine robe i kontinuiranu snabdevenost tržišta.
"Trgovci pružaju podršku državnim institucijama i naporima privrede u preuzimanju inflatornog pritiska na svoje poslovanje i obezbeđuju adekvatnu snabdevenost poslujući po profitnoj stopi od tri i po odsto. Na rafovima trgovina je više od 85 odsto proizvoda stvorenih u Srbiji, što stvara dodatnu stabilnost i sigurnost u snabdevanju", navodi se u saopštenju.
(Telegraf Biznis)