Milomir našao račun iz 2006. godine: "Zar je hleb koštao ovoliko?"

Vreme čitanja: oko 1 min.

Poređenja radi, plata je 2006. godine takođe bila više od četiri puta manja nego danas

Foto: Privatna arhiva

Milomir Živković iz sela Mrovska kod Vladimiraca slučajno je, rapsremajući kuću, našao račun iz 2006. godine. Iako već izbledeo, na njemu se i dalje mogu pročitati cene namirnica. Poređenja radi, plata je 2006. godine takođe bila više od četiri puta manja nego danas.

Naime, kako piše na ovom računu, hleb je pre nešto više od 15 godina koštao tadašnjih 25 dinara.

-Šta je nekada bilo 25 dianra- zapitao se Milomir. Ipak, treba napomenuti da je ovdašnja i današnja inflacija drugačija, i da su primanja bila proporcionalna vremenu od pre desetak godina.

Sardine su bile 45 dinara, a pakovanje toalet papira 70. Kako se dalje vidi na računu, paklica cigareta mogla se pazariti za 45 dinara.

Podsetimo, Srbija nastoji da dostigne standarde EU, koji propisuju da je visina minimalne akcize 90 evra na 1.000 cigareta. 

Cena cigareta je rasla zbog usklađivanja sa akcizama i pravilnicima EU.

Naime, proizvođači duvana povećavaju cene dva puta godišnje. Akciznim kalendarom, koji je usvojen 2017. godine, predviđeno je da se svakih 6 meseci povećava visina akciza. Uz nju se uračunava i proporcionalna akciza od 33 odsto cene, a na sve to se dodaje PDV.

Akcize se povećavaju kako bi se uskladile sa standardima EU.

Cene cigareta se značajno razlikuju širom Evrope. Od 2022. godine, najskuplja zemlja EU po pitanju cigareta bila je Irska, gde pakovanje od 20 cigareta košta 13,43 evra, a sledi Francuska sa 10,19 evra.

Dodatno, danas je cena osnovnih namirnica ograničena, a ta uredba važi do kraja ovog meseca.

(Telegraf Biznis)