Ovo niko ne može da priušti! Kilo trešanja u Španiji kao 2 dnevnice u Srbiji, a ovo su cene u svetu
Sezona trešanja u 2025. godini obeležena je velikim cenovnim razlikama širom Evrope i sveta, pre svega zbog nepovoljnih vremenskih uslova, smanjenog roda i povećane potražnje na međunarodnom tržištu. Od luksuza na pijacama zapadne Evrope, do povoljnijih cena u zemljama proizvođačima, trešnje su i ove godine ostale voće koje se ne jede bez razmišljanja o novčaniku.
Evropa: Mraz podigao cene
U Španiji, jednoj od vodećih izvoznica trešanja, početne cene trešanja iz staklenika bile su i do 75 evra po kilogramu, ali su se stabilizovale na oko 35 evra po kilogramu kada je ponuda porasla.
U Bugarskoj, zbog kasnog prolećnog mraza, rod je značajno smanjen, pa su cene skočile na oko 48 leva (24,50 evra) po kilogramu – što je rekordan nivo za ovu zemlju.
Turska, još jedan veliki izvoznik, suočava se sa sličnim problemom – vremenski uslovi ugrozili su rod, pa se očekuje skok cena za do 50 odsto u odnosu na prošlu godinu.
U Ukrajini, prolećni mrazevi su ugrozili rane sorte, a posledice po tržište još se procenjuju.
Svet: Cena varira i do 10 puta
Na azijskom tržištu, situacija je podjednako dinamična.
U Kini, trešnje se prodaju po ceni od oko 6,91 (6.21 evro) dolara po kilogramu, što ih čini relativno pristupačnim u poređenju sa evropskim cenama.
Na Tajlandu, uvozne trešnje iz Novog Zelanda dostižu cenu i do 58,98 dolara (52.98 evra) po kutiji, u zavisnosti od kvaliteta i porekla.
U Uzbekistanu, gde sezona tek počinje, prve trešnje prodaju se za 80.000 do 100.000 soma po kilogramu, što je oko 6,15 do 7,70 (6.92 evra).
Globalni trendovi
Prema podacima sajta Cherry Times, svetsko tržište trešanja vredelo je 62,5 milijardi dolara u 2023. godini, a očekuje se da će do 2030. rasti po stopi od 7,3 odsto godišnje.
Ovaj trend jasno pokazuje da trešnje postaju sve traženiji, ali i sve skuplji luksuz u mnogim delovima sveta.
(Telegraf Biznis)