Tamna strana LED svetla: Jeste dugovečnije i štedljivije, ali kako utiče na nas?
U vreme kada se naširoko priča o energiji i uštedi energije, pravi je momenat da se osvrnemo i na LED sijalice, koje važe za bolje, isplativije, štedljivije. Ova svetla su, iz tog razloga, i sve popularnija kod nas.
Međutim, da li su LED sijalice zaista korisnije i bez mane?
Malo ko, zapravo, zna da LED sijalice mogu da budu uzročnici i raznih problema. U moderno doba, one se nalaze posvuda - od domova do ulične rasvete, i mada skuplje u prvi mah, važe za dugovečnije, te im se kupci iznova vraćaju.
S druge strane, malo se priča o nekim negativnijim stranama LED svetala. Naime, tačno je da su ovakve sijalice daleko štedljivije od klasičnih - do čak 75 odsto. Recimo, LED sijalica od 11 vati uspeva da proizvede nivo osvetljenosti uporediv sa 50 vati klasične sijalice sa užarenim vlakom.
Ne treba smetnuti s uma ni CFL sijalice koje takođe dolaze kao štedljivo rešenje.
Ipak, vratimo se na LED, i koji je to problem u vezi s njima? U pitanju je tip svetlosti koji ove sijalice proizvode, a koji je specifičnog "širokog belog" spektra, te je manje prirodan u poređenju sa pređašnjim aktuelnim rešenjima.
Naučnike brine taj nepovoljni efekat osvetljenja na prirodne ekosisteme, ali i na ljude koji žive u oblastima gde se koristi veliki procenat LED kućnog i uličnog osvetljenja. U analizama se otišlo i korak dalje.
Američko medicinsko udruženje (AMA) je 2016. godine objavilo rad u kojem se navodi da LED tehnologija može imati negativan uticaj na zdravlje ljudi, jer emituje svetlost iz kratkotalasnog, visokoenergetskog plavog i ljubičastog kraja spektra vidljive svetlosti.
Kako se dalje ističe, ovaj svetlosni opseg kontroliše naš ciklus spavanja, a ispravna ekspozicija je važna za održavanje našeg cirkadijalnog ritma - zaduženog za regulisanje brojnih neourohumoralnih procesa u mozgu. Stoga, dodaje se, ne čudi što se neki ljudi žale na svrab, crvenilo u očima ili na blage glavobolje, nakon neprestanog izlaganja LED svetlu.
Takozvanu plavu svetlost LED sijalice emituju bez obzira na vrstu i toplinu, ali je uvek bolje izabrati topliju varijantu, jer je tu emisija redukovana.
Udruženje AMA dalje navodi da trajno izlaganje mrežnjače i sočiva plavom svetlu LED dioda može povećati rizik od katarakte i degeneracije makule, povezane sa uzrastom. Studije dodatno pokazuju da svetlost koju emituju LED diode može izazvati promene na mrežnjači.
Svoj stav o ovom pitanju je iznela i Nacionalna agencija za bezbednost hrane, životne sredine i zdravlja na poslu u Francuskoj, koja takođe tvrdi da plavo svetlo u LED osvetljenju može da ošteti mrežnjaču oka i poremetiti biološki ritam i ritam spavanja čoveka.
Ovo se, pritom, ne odnosi samo na LED sijalice, već i na LED ekrane. Mada, treba imati u vidu da noviji telefoni i monitori dolaze sa softverskim filterima koji redukuju količinu štetne plave svetlosti, poput Night light opcije na Windows-u ili Night Shift opcije na Ajfon uređajima.
Video: Jedna žena na godišnjem nivou izdvoji do 2.000 evra za higijenske proizvode za menstrualni ciklus
(Telegraf Biznis)
Video: Mali: Obezbeđeno još 12 milijardi dinara za visoko obrazovanje, smanjuju se školarine za 50%
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
nenad
Le sijalicama zameram što se vrlo brzo kvare. Neke crknu još prve godine, retko koja pređe 2. I to kupljene u renomiranim radnjama, Eglu ili XenonLIght. Garancija je dve godine, ispoštuju oni to pa mi daju novi besplatno, ali ne radi se o tome. Treba neko telo na državnom nivou da vodi računa o kvalitetu šta se sve uvozi. Verovatno takva rasvetna tela koja se brže kvare su u opasne i po zdravlje
Podelite komentar
Kass
LED je zakon i to žuto svetlo...
Podelite komentar
Boža zemunac
Ne cenim LED. Obične sijalice su zakon.
Podelite komentar