"Ne palite svetlo ako ne treba": Ključne poruke za Srbiju o ekologiji i energetici
Posle dva dana, na kome je tokom osam panela, debatovalo više od 55 učesnika, završena je "Look up" konferencija na Kopaoniku. Više od 400 učesnika slušalo je i debatovalo na teme ekologije, zaštite životne sredine, zelene gradnje i obnovljivih izvora energije, a stučnjaci, ministri, privrednici, predstavnici javnog i privatnog sektora pozdravili su i ideju i organizaciju događaja.
Gotovo jednoglasno, učesnici su se složili da je cela planeta ugrožena, da Srbija nije izuzetak, a da su ljudi i privreda ti koji sada treba da se bore u očuvanju životne sredine, bilo kroz prilagođavanje novim tehnologijama i standardima, bilo kroz ličnu borbu i uštedu energije. Ocena je i da imamo i znanja, i ljude i viziju, ali da je sada potrebno samo jače i uz dijalog države i privrede delovati u oblastima energetike i ekologije. Neizostavne poruke išle su i u pravcu štenje energije.
- Da li ćemo imati energiju i čistu životnu sredinu nije pitanje izbora. Pred Srbijom je značajna promena u energetskom sektoru. Javna preduzeća treba da budu efikasnija i profitabilnija, da zapošljavaju stručnjake koji neće želeti da beže. Ne palite svetlo tamo gde ne treba, ne otvarajte prozor kada za to nije momenat - poručila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović.
Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović, koja je i otvorila konferenciju, prethodno je ocenila da budžet ministarstva raste iz godine u godinu - sa 7,9 milijardi dinara u 2020. godini na vie od 18 milijardi u narednoj godini, prenosi Blic Biznis.
Ministarka rudarstva i energetike jutros je zvanično otvorila drugi dan konferencije "Look up", a potom je učestvovala i na panelu "Energetska efikasnost", o čemu možete da čitate u našem posebnom tekstu.
"Istorijski otpad nisu samo gomile smeća"
Sanja Brkić, stručnjak za zaštitu od spoljnih voda, erozije i bujice, Srbijavode uvodnim govorom otvara treći panel konferencije "Look Up", na kom učesnici raspravljaju o "Istorijskom otpadu".
Panelisti na panelu su: Branka Popović, inženjer tehnologije Srbijavode; Branko Brajić, pomoćnik direktora, Direktorat za radijacionu i nuklearnu sigurnost Srbije; Profesorka Hristina Čarapina, Fakultet zaštite životne sredine, Sremska Kamenica; Profesor Dinko Knežević, Rudarsko geološki fakultet doc.dr Ana Nadaždi, Građevinski fakultet;, a moderator panela je Siniša Mitrović, PKS.
"Zeleni vodonik kao gorivo budućnosti"
"Zeleni vodonik kao gorivo budućnosti" bila je tema drugog panela drugog dana konferencije "Look Up". Učesnici panela su: Profesor Miloš Banjac, Mašinski fakultet; Milica Grković, Meser Tehnogas i Žarko Simeunović ispred Siemens Energy, a razgovor će voditi Aleksandar Simić, Privredna komora Srbije.
Oni su pred publikom polemisali o upotrebi vodonika prema načinu proizvodnje na nivou EU i Srbije - sadašnjost i projekcije, modaliteti i problematika skladištenja i transporta, položaj vodonika u EU acquis i vodonične strategije ali i potencijal vodonika u različitim vremenskim horizontima.
Pažnju publike izazvao je i panel o cirkularnoj ekonomiji.
Spremnost industrije u Srbiji da prođe kroz zelenu tranziciju postoji, to pokazuje i broj ministara koji su prošli kroz ovu konfrenciju. Dobro je i što PKS odavno radi na tome, ali mi je dobar primer i Elixir grupa, rekao je Viktor Simončić, stručnjak iz oblasti zaštite životne sredine, u Hrvatskoj.
Opširnije u našoj posebnoj vesti.
Video: Pčela influenserka apelovala na upotrebu pesticida: Proglašene smo najvažnijim bićima na planeti!
(Telegraf Biznis)
Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mihailović
Obično kad su restrikcije struje poveća se natalitet...
Podelite komentar