Čime se bavi startap kojem Gejts daje novac? Crvene alge su ključne, već prikupljeno 12 miliona USD
Milijarder Bil Gejts uložio je novac u australijski startap koji se zalaže za tehnologiju usmerenu na sprečavanje klimatskih promena.
Kako piše BBC, startap Rumin8 planira da smanji emisiju metana koja nastale prilikom varenja kod krava, odnosno podrigivanja. Podsećamo da je upravo stočarska industrija "odgovorna" za značajn procenat emisije metana.
Prema procenama iz 2022, u SAD, gde stočarska industrija broji malo više od 90 miliona krava, iz njihovog digestivnog trakta se godišnje emituje čak 6,25 miliona tona metana, a slična brojka važi i za EU.
Suosnivač Majkrosofta je poznat po tome što se godinama unazad zalaže za očuvanje planete, i neretko otvoreno govori o uticaju proizvodnje mesa na životnu sredinu.
Zanimljivo je i da najveći deo poljoprivrednog zemljišta u SAD poseduje upravo ovaj američki milijarder, koji je krajem 2021. objavio da investira u u proizvodnju mleka, na način koji ne stvara veliku emisiju štetnih gasova.
Metan je, inače, najčešći gas staklene bašte posle ugljen-dioksida (CO2). Stoka kao što su krave, koze i jeleni proizvode metan kada njihovi želuci razgrađuju tvrda vlakna poput trave.
Ovaj proces fermentacije stvara gas metan koji se, zatim, uglavnom ponovo izbacuje.
Univerzitetske studije su pokazale da bi hranjenje krava morskom travom moglo značajno smanjiti njihovu emisiju metana. Rumin8 sa sedištem u Pertu radi na dodatku ishrani - na bazi crvenih morskih algi - koji zaustavlja stvaranje gasa.
U saopštenju firme je objavljeno da je prikupila 12 miliona dolara u rundi finansiranja koju je vodio "Breakthrough Energy Ventures", a koji je Gejts osnovao 2015. godine.
Investicionu firmu, takođe, podržavaju Džef Bezos i Džek Ma.
Prošlog oktobra, Novi Zeland je predložio oporezivanje gasova staklene bašte koje životinje na farmama proizvode podrigivanjem i mokrenjem, u pokušaju da se izbori sa klimatskim promenama. Prva u svetu takva šema podrazumeva da poljoprivrednici plaćaju za poljoprivredne emisije u nekom obliku - do 2025. godine.
Skoro polovina ukupnih emisija gasova staklene bašte u zemlji potiče od poljoprivrede, a 2019. godine metan u atmosferi je dostigao rekordne nivoe - oko dva i po puta iznad onoga što je bio u predindustrijskoj eri.
Video: 9 efikasnih načina za uštedu energije na poslu
(Telegraf Biznis)
Video: Vučić na otvaranju deonice Moravskog koridora: "Ovo je najbolji put u Srbiji, pišemo istoriju"
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Andjeo
Eto ti ga sad su Krave stetne i krive za staklenu bastu.A rat u Ukrajini sto ga sravnise sa bombama to nikom nista i tu nema stetnih gasova za Planetu?!
Podelite komentar
Aleksandra
Kolika je emisija gasova i stetnih materija pri reciklazi jednog kompijutera ili jednog pametnog telefona koji smo primorani da menjamo svake dve tri godine ?
Podelite komentar
Зоран
Једна од највећих лажи новог светског поретка је глобално загревање, а посебно утицај пољопривреде на овај процес. Свакоме ко имало мисли је јасно да се ради о припреми да се светском становништву као једина алтернатива природној храни протури генетски измењена и вештачка храна. Док такозвана светска елита у Давосу ждере бифтеке, лососе и другу ексклузивну храну и пије најскупља пића, широким народним масама се нуде алге, беланчевине естраховане из инсеката, ГМО измењена храна и храна пуна хормона и разних адитива.
Podelite komentar