• 0

Vreme čitanja: oko 1 min.

Žele da postanu lider u vodoničnoj ekonomiji: Imaju novac, ljude i tehnologiju, ali ne i izvore

Vreme čitanja: oko 1 min.

Vodonična ekonomija je izraz kojim se označava buduća privreda zasnovana pretežno na vodoničnim gorivima

  • 0
ekologija Foto: Freepik

Japan je obećao finansijsku i tehnološku podršku zemljama jugoistočne Azije kako bi ubrzale svoje napore na dekarbonizaciji ekonomije i borbi protiv klimatskih promena.

Japan, siromašan izvorima energije, želi da postane svetski lider u vodoničnoj ekonomiji, kako bi smanjio zavisnost od tradicionalnih fosilnih goriva, poput uglja i nafte, javlja Rojters.

Vodonična ekonomija je izraz kojim se označava buduća privreda zasnovana pretežno na vodoničnim gorivima, koja mnogo manje zagađuju okolinu od sadašnjih ugljovodoničkih.

Kao predsedavajući Grupe sedam nacija (G7) ove godine, Japan će održati ministarski sastanak posvećen klimi, energetici i životne sredine u Saporu 15-16. aprila, uoči samita G7 u Hirošimi 19-21. maja, kako bi promovisao ono što naziva realnom energetskom tranzicijom.

- Japan će preuzeti vođstvo u pružanju velikodušne podrške u smislu finansija, tehnologije i ljudskih resursa kako bi pomogao dekarbonizaciju u Aziji - izjavio je ministar inidustrije Jasutoši Nišimura na prvom ministarskom sastanak Azijske zajednice sa nultom emisijom (AZEC).

Na sastanku, Nišimura je rekao da će ta saradnja uključivati obnovljive izvore energije, prirodni gas, vodonik i amonijak, između ostalog.

Članice AZEC-a su Australija, Brunej, Kambodža, Indonezija, Japan, Laos, Malezija, Filipini, Singapur, Tajland i Vijetnam AZEC je u zajedničkom saopštenju pozvao na finansijsku podršku ulaganjima u infrastrukturu za dekarbonizaciju i stvaranje čistih lanaca snabdevanja energijom.

Ni u saopštenju, niti u izjavama Nišimure nije navedeno koliki bi bio iznos te finansijske podrške.

Video: Srbija pretrpela zbog klimatskih promena štetu od 7 milijardi

(Telegraf Biznis)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>