Hrvatski poslodavci traže hitnu reakciju vlade: "Sezona je ugrožena"
Sezona na Jadranu je u punom zamahu, a hotelijerima i ugostiteljima nedostaje radne snage. Za to je kriva vlada jer nije izdala dovoljno kvota za zapošljavanje stranaca u turizmu.
Sadašnje kvote su nedovoljne, ističe Hrvatsko udruženje turizma (HUT) koja je sa Hrvatkim udruženjem poslodavaca (HUP) poslala zahtev za hitnim povećanjem kvota u turizmu Ministarstva rada i penzionog sistema i Ministarstva turizma.
Odgovor nisu dobili.
- Uoči početka glavne turističke sezone situacija sa radnom snagom je kritična, te je ugroženo otvaranje pojedinih turističkih kapaciteta, kao i restorana i kafića. Lokalnih radnika nema, a kvote za uvoz stranih radnika su se potrošile i potrebna nam je hitna reakcija - upozoravaju poslodavci.
Dodaju kako nedeljama apeluju da se pomogne turističkom sektoru u rešavanju ovog problema, ali da su se resorni ministar u vlada potpuno oglušili.
- To je izazvalo šok u celom sektoru jer je reč o tehničkim izmenama koje ne iziskuju nikakva dodatna proračunska ulaganja, nego samo dobru volju administracije da razume potrebe ekonomije - stoji u saopštenju.
Turističkom sektoru nedostaje radna snaga i ukoliko bi bilo moguće uvek je na prvom mestu zapošljavanje lokalnih-domaćih radnika, ali ne postoji raspoloživost i interes te se sada nalaze u makazama manjka radne snage i nemogućnosti uvoza radnika zbog nezaposlenih osoba koje ne žele da rade u turizmu, piše Indeks.
Najveći gubitnik u ovom slučaju je država jer turizam čini 20 odsto BDP-a.
- U delatnosti turizma i ugostiteljstva od 15.611 kvota na današnji dan je veći broj zahteva u postupku (3.259) od preostalih kvota (2.297). U poslednje vreme primamo povećan broj upita stranaka kojima traže povećanje godišnje kvote za zapošljavanje stranaca za 2019. godinu, a u skladu sa članom 74. Zakona o strancima. Predlog izmene i dopune Odluke o utvrđivanju godišnje kvote za zapošljavanje stranaca u nadležnosti je Ministarstva rada i penzionog sistema, dok Odluku o izmeni i dopuni godišnje kvote donosi Vlada Republike Hrvatske - saopštio je MUP.
Inače, kako je Biznis.Telegraf ranije pisao najmanja plata koja očekuje radnike iz Srbije iznosi 1.000 evra i obezbeđeni su hrana i smeštaj.
(Telegraf.rs/Index.hr)
Video: Snimak iz drona brze saobraćajnice Šabac - Loznica
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Krlja
Daju radnu vizu,smestaj,platu....i naravno batine 😜😜😜
Podelite komentar
Cika Velja
Jedne godine ce cela sezona biti kisna,sledeca ce biti malo bolja od propasti,a trece godine su Hrvati na kolenima! Vreme im je za alternativno prezivljavanje!?!?
Podelite komentar
q
Koce kod njih da radi kad ih ne cene udaraju sve redom.
Podelite komentar